Drugie podejście do porozumienia z FARC

Opublikowano: 26.11.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 798

“Chciałbym zaprosić wszystkich, być dać szansę pokojowi, z otwartym umysłem i sercem” – zaapelował do obywateli Kolumbii jej prezydent Juan Manuel Santos przy okazji podpisania drugiej, zmodyfikowanej wersji porozumienia między rządem a partyzantką FARC.

Za pierwszą wersję porozumienia Santos otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, ale i tak nie weszła ona w życie. Prawicowa opozycja zdołała przekonać znaczną część Kolumbijczyków, że partyzantów należy rozliczać z bezwzględną surowością, a nie – uwzględniając ich polityczne racje i poparcie, jakim się w niektórych regionach kraju cieszyli. Oczywiście rozliczenia nie miały objąć drugiej strony, w tym członków paramilitarnych bojówek antykomunistycznych, które też popełniały zbrodnie w toku 52-letniej wojny domowej. Pokój przepadł w referendum minimalną różnicą głosów; do urn przyszło tylko 37,44 proc. uprawnionych.

Druga wersja porozumienia idzie na rękę prawicy: byli bojownicy FARC, którzy nie zostaną skazani za zbrodnie, będą mogli uczestniczyć w życiu politycznym i kandydować do parlamentu, ale niektórych okręgów wyborczych. Sędziowie będą również surowiej traktować partyzantów zaangażowanych w handel narkotykami, większe zabezpieczenia dostaną od państwa wielcy właściciele ziemscy. Reszta założeń pokoju zostaje – FARC składa broń i tworzy lewicową partię polityczną. Nie będzie natomiast drugiego referendum, porozumienie potwierdzi jedynie parlament, a tam partia prezydenta ma większość.

Zostaje kwestia o wiele trudniejsza – wdrożyć porozumienie w życie i podźwignąć z ruiny społeczeństwo, w którym konflikt wewnętrzny trwał 52 lata. Jasne jest, że opozycja w tym nie pomoże, a Juan Manuel Santos być może będzie zmuszony iść na kolejne ustępstwa.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.