W Wenezueli zabito lidera organizacji partyzanckiej FARC

Opublikowano: 06.12.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1411

Źródła w wenezuelskim wywiadzie i kolumbijskim rządzie poinformowały media o śmierci byłego lidera Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) Hernána Darío Velásqueza, znanego jako El Paisa, prawdopodobnie w wyniku konfliktu z inną organizacją.

„Według źródeł wenezuelskiego wywiadu El Paisa zginął w strzelaninie, o innych ofiarach czy rannych nie ma informacji. Miejsce ataku na lidera partyzantów znajdowało się przy granicy z kolumbijskimi miastami Araucą i Vichadą” – napisała gazeta „El Tiempo”.

Hernán Darío Velásquez przeszedł prawdopodobnie przez szkołę najemników Pablo Escobara w latach 80. w Medellínie, został aresztowany na Jamajce z arsenałem broni w 1989 roku, a po wyjściu z więzienia wstąpił do Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii. W szeregach powstańców stanął na czele Mobilnej Kolumny Teófilo Forero, która zajmowała się porwaniami dla okupu, porwaniami polityków, kontrolą wewnętrznego rynku narkotyków i tworzeniem sieci partyzantki.

Bojówki kolumbijskich rebeliantów z FARC zostały rozwiązane w wyniku porozumienia pokojowego z 2016 roku, jednak Velasquez i kilku innych byłych ich dowódców ogłosili trzy lata później, że ponownie chwytają za broń i zakładają frakcję pod nazwą Segunda Marquetalia.

Według informacji mediów zasadzka, której szczegóły nie są znane, mogła zostać zorganizowana przez członków Dziesiątego Frontu Sił Rewolucyjnych Kolumbii. Jego partyzanci prowadzą z Segunda Marquetalia wojnę terytorialną w Kolumbii i Wenezueli, związaną z nielegalnym obrotem narkotykami. Źródła „El Tiempo” wykluczyły jakikolwiek związek rządu Kolumbii ze strzelaniną w wenezuelskim stanie Apure.

Za Velásquezem wydano wcześniej krajowe i międzynarodowe nakazy aresztowania za morderstwa, porwania i inne przestępstwa. Oficjalne źródła w Kolumbii i Wenezueli nie odniosły się na razie do informacji na temat jego śmierci.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.