Kijów oskarża Muska i jego SpaceX o „pomoc Rosjanom”

Opublikowano: 12.02.2024 | Kategorie: Polityka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1970

Kijów oskarża SpaceX o umożliwienie siłom rosyjskim korzystania z sieci Starlink na okupowanych terytoriach Ukrainy. Satelitarny serwis internetowy prowadzony przez SpaceX, założony przez Elona Muska, odgrywa ważną rolę w obronie Ukrainy i zapewnia jej utrzymywanie łączności.

Do niedawna Musk był wychwalany za wielką pomoc Ukrainie, ale okazuje się, że firma Elona Muska mogła przydać się także Moskwie. W niedzielę 11 lutego Ukraina oskarżyła Starlink, satelitarną usługę sieci internetowej stworzoną przez Elona Muska, o umożliwienie siłom rosyjskim korzystania z jej technologii na okupowanych terytoriach Ukrainy.

Ministerstwo Obrony Ukrainy na swoich portalach społecznościowych twierdzi, że „z systemu łączności satelitarnej Starlink korzystali rosyjscy okupanci na froncie”. Do tekstu dołączono nagranie w postaci rozmowy radiowej żołnierzy rosyjskich, z której wynika, że „terminale Starlink zainstalowano m.in. w jednostkach 83. brygady szturmowo-powietrznej armii rosyjskiej w celu zapewnienia sobie dostępu do Internetu”.

„Zdarzały się przypadki użycia tego sprzętu przez rosyjskich okupantów” – przekonuje też cytowany w publikacji przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego. Uważa, że ​​dostęp Rosjan „staje się systematyczny”.

SpaceX, założona przez Elona Muska firma obsługująca sieć satelitarną, odpowiedziała na oskarżenia na „X”, zapewniając, że jej serwis „nie jest aktywny w Rosji”. Nie wspomniano jednak o terytoriach ukraińskich okupowanych przez Moskwę. Pojawiły się też sugestie, że Rosjanie mogli kupić dostęp do systemu przez Dubaj.

„SpaceX nie ma powiązań handlowych z rosyjskim rządem ani jego wojskiem” – zapewnia firma, która stwierdza również, że w przypadku użycia systemu przez nieupoważnione osoby „rozpatrzymy roszczenia i podejmiemy działania w celu dezaktywacji terminala, jeśli zostanie to potwierdzone”.

Od początku konfliktu Starlink pomaga w utrzymaniu zasięgu internetu na Ukrainie. Elon Musk zapewniał, że ​​z wyjątkiem „niewielkiego procentu”, wszystkie koszty budowy i utrzymania terminali Starlink na Ukrainie pokryła SpaceX. Miliarder groził jednak zawieszeniem finansowania systemu.

Autorstwo: BD
Na podstawie: France Info
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Katana 12.02.2024 13:53

  O masz! To już pomagać nie wolno?
  Pomoc to pomoc – musi być globalnie korzystnym działaniem. Nie ważne wtedy który element bezpośrednio jest wspierany.

 2. emigrant001 12.02.2024 20:03

  Widocznie Musk pogubił się w odróżnianiu ukraińskiego ukraińca od rosyjskiego ukraińca. Wygladają tak samo:)

 3. Katarzyna TG 12.02.2024 21:29

  Ogólnie to Ukraińcy trochę się pogubili – i ci w Doniecku i ci w Kijowie. Oczywiście stała za tym pomoc.. osób trzecich powiedzmy.

 4. LichoNiespi 13.02.2024 15:01

  Banderowcom odbija juz …..rozum…..
  ale jeszcze bardziej odbija rozum..tzw polskim debilom przy korytach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.