Musk ogłosił darmową konkurencję opensource dla ChatuGPT

Opublikowano: 14.03.2024 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1921

Elon Musk ogłosił, że jego startup xAI udostępni w tym tygodniu swojego konkurenta ChatGPT, „Grok”, jako open source. Decyzja ta została podjęta po pozwaniu OpenAI przez Muska za odstąpienie od pierwotnej misji na rzecz modelu nastawionego na zysk.

Miliarder wielokrotnie wyrażał swoje obawy dotyczące wykorzystania technologii w celach zarobkowych przez duże firmy technologiczne, jak Google. Musk złożył pozew przeciwko wspieranej przez Microsoft platformie OpenAI, której był współzałożycielem w 2015 roku, jednak opuścił ją trzy lata później.

„Nazwa »open« w kontekście otwartej sztucznej inteligencji ma oznaczać open source i została stworzona jako otwarte oprogramowanie non-profit. Obecnie jest to jednak źródło zamknięte, które ma maksymalizować zyski” – powiedział Musk. Działanie to może otworzyć drogę dla społeczeństwa do bezpłatnego eksperymentowania z kodem leżącym u podstaw technologii oraz stworzyć szanse na współpracę xAI z firmami takimi jak Meta i francuski Mistral, które posiadają modele sztucznej inteligencji typu open source. Google również udostępnił model sztucznej inteligencji o nazwie Gemma, co pozwala zewnętrznym programistom na potencjalne modyfikowanie go według własnych potrzeb.

Inwestorzy technologiczni prowadzą debatę na temat znaczenia open source w dziedzinie sztucznej inteligencji od czasu złożenia przez Muska pozwu przeciwko twórcom ChatGPT. Mimo że technologia open source może przyspieszyć innowacje, niektórzy eksperci ostrzegają, że modele sztucznej inteligencji tego typu mogą być wykorzystywane przez terrorystów do stworzenia broni chemicznej i nawet rozwijania niekontrolowanej superinteligencji.

W ubiegłym roku, podczas brytyjskiego szczytu dotyczącego bezpieczeństwa AI, Elon Musk wyraził chęć ustanowienia „zewnętrznego arbitra”, który nadzorowałby firmy rozwijające sztuczną inteligencję i sygnalizował wszelkie zastrzeżenia. Szukając alternatywy dla OpenAI i Google, Musk uruchomił xAI w zeszłym roku, aby stworzyć coś, co według niego będzie „sztuczną inteligencją maksymalnie poszukującą prawdy”. W grudniu startup wprowadził Grok dla subskrybentów planu Premium+ X.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.