Kanadyjczycy pracują nad wydobyciem niklu bez emisji CO2

Opublikowano: 02.08.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 501

Mała kanadyjska firma wydobywcza twierdzi, że opracowała sposób wydobycia niklu, któremu nie towarzyszy emisja ton węgla do atmosfery i podjęła wyzwanie rzucone przez Elona Muska, który stwierdził, że przyszłość transportu zależy od możliwości bezemisyjnego produkowania energii. Podkreślił, że Tesla potrzebuje niklu, bo odchodzi od stosowania kobaltu w swoich akumulatorach. Zapowiedział, że chce podpisywać długoterminowe kontrakty z dostawcami.

Canada Nickel Company jest w trakcie zakładania kopalni w rejonie Timmins, Ont.

Proces opiera się na używaniu serpentynitu, który jest skałą bogatą w minerały, a w trakcie wydobycia pochłania węgiel z atmosfery. Kopalnia Canada Nickel Company znajduje się na terenie, gdzie zlokalizowane są jedne z najbogatszych złóż siarczku niklu na świecie, przy czym 90 proc. z nich może absorbować węgiel. CEO firmy, Mark Selby, tłumaczy, że w momencie, gdy skały są wystawione na kontakt z powietrzem, zaczynają naturalnie pochłaniać dwutlenek węgla.

Selby dodaje, że kopalnia będzie korzystać z energii wód, a nie z paliw kopalnych. Pojazdy i inne urządzenia będą napędzane elektrycznie.

Aby wytworzyć ilość niklu potrzebną w jednym samochodzie elektrycznym konwencjonalna kopalnia wypuszcza do atmosfery około czterech ton dwutlenku węgla. Canada Nickel wyemituje praktycznie zero.

Firma czeka na wyniki analiz środowiskowych i analiz rentowności. Zezwolenia potrzebne do rozpoczęcia produkcji mogą być wydane w przyszłym roku, a produkcja mogłaby się zacząć rok później. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może to być jedna z największych kopalń niklu na świecie.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o