Kanadyjczycy pracują nad wydobyciem niklu bez emisji CO2

Opublikowano: 02.08.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 520

Mała kanadyjska firma wydobywcza twierdzi, że opracowała sposób wydobycia niklu, któremu nie towarzyszy emisja ton węgla do atmosfery i podjęła wyzwanie rzucone przez Elona Muska, który stwierdził, że przyszłość transportu zależy od możliwości bezemisyjnego produkowania energii. Podkreślił, że Tesla potrzebuje niklu, bo odchodzi od stosowania kobaltu w swoich akumulatorach. Zapowiedział, że chce podpisywać długoterminowe kontrakty z dostawcami.

Canada Nickel Company jest w trakcie zakładania kopalni w rejonie Timmins, Ont.

Proces opiera się na używaniu serpentynitu, który jest skałą bogatą w minerały, a w trakcie wydobycia pochłania węgiel z atmosfery. Kopalnia Canada Nickel Company znajduje się na terenie, gdzie zlokalizowane są jedne z najbogatszych złóż siarczku niklu na świecie, przy czym 90 proc. z nich może absorbować węgiel. CEO firmy, Mark Selby, tłumaczy, że w momencie, gdy skały są wystawione na kontakt z powietrzem, zaczynają naturalnie pochłaniać dwutlenek węgla.

Selby dodaje, że kopalnia będzie korzystać z energii wód, a nie z paliw kopalnych. Pojazdy i inne urządzenia będą napędzane elektrycznie.

Aby wytworzyć ilość niklu potrzebną w jednym samochodzie elektrycznym konwencjonalna kopalnia wypuszcza do atmosfery około czterech ton dwutlenku węgla. Canada Nickel wyemituje praktycznie zero.

Firma czeka na wyniki analiz środowiskowych i analiz rentowności. Zezwolenia potrzebne do rozpoczęcia produkcji mogą być wydane w przyszłym roku, a produkcja mogłaby się zacząć rok później. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może to być jedna z największych kopalń niklu na świecie.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.