Turbiny wiatrowe zabijają co roku miliony nietoperzy

Opublikowano: 03.12.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1204

Nowe dowody wskazują na to, że miliony nietoperzy jest co roku zabijanych przez turbiny wiatrowe.

Badania przeprowadziła grupa niemieckich zoologów, przyglądając się szczegółowo farmie wiatrowej w pobliżu Berlina i ekstrapolując wyniki. Jako że w Niemczech jest prawie 30 tysięcy lądowych turbin wiatrowych, badacze uważają, że tylko w Niemczech przekłada się na to 200 tysięcy śmiertelnych ofiar wśród nietoperzy. W skali światowej liczba to może sięgać wiele milionów.

Naukowcy uważają, że spadek populacji nietoperzy „może się szybko ujawnić”, ponieważ przez turbiny giną głównie samice i młode nietoperze. Nietoperze mają niskie wskaźniki reprodukcyjne i mogą nie być w stanie szybko zrekompensować ofiar – napisali.

W Wielkiej Brytanii, która ma 14 GW mocy zainstalowanej w lądowych elektrowniach wiatrowych, mnożąc zaobserwowane 55 ofiar na 1 MW, otrzymujemy 770 000 zgonów nietoperzy rocznie.

„Jeśli naprawdę nienawidzisz przyrody, to kochasz farmy wiatrowe. Nie tylko niszczą krajobraz, psują widoki, zwiększają powodzie, ale… na wielką skalę zabijają rzadkie ptaki i nietoperze” – słusznie stwierdził dziennikarz James Delingpole.

Przypomnijmy, że np. w Polsce wszystkie gatunki nietoperzy – bardzo pożytecznych ssaków – są pod ścisłą ochroną, lecz nie przeszkadza to w instalowaniu przez lobby pseudoekologiczne tysięcy turbin wiatrowych, nawet z wirnikami ponad 100 metrów. Często są to potężne wielomegawatowe farmy turbin. Niestety, nikt nie dba o naturę, ani rządowi sprawcy, ani zieloni faszyści.

Na podstawie: LifeSiteNews.com
Źródło: Bibula.com

11

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.