ISP nie odpowiada za naruszanie praw autorskich

Opublikowano: 10.09.2011 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 466

NIEMCY. Taka decyzja zapadła u naszych zachodnich sąsiadów. Odmiennego rozstrzygnięcia domagała się wytwórnia EMI Music, zdaniem której dostawca internetu powinien mieć obowiązek blokowania dostępu do niektórych serwisów internetowych. Sąd nie podzielił tego stanowiska.

Sąd Regionalny w Kolonii uznał niedawno, że dostawca internetu nie może być odpowiedzialny za ewentualne naruszenia prawa dokonywane przez swoich klientów. Wyrok taki zapadł w sprawie wytwórni muzycznej EMI Music przeciwko firmie HanseNet Telekommunikations, czwartemu największemu w Niemczech dostawcy internetu.

Wytwórnia próbowała dowieść przed sądem, że telekom brał bezpośredni udział w naruszaniu praw autorskich poprzez fakt udostępniania łącza internetowego osobom korzystającym z serwisów do wymiany plików. Zdaniem EMI firma powinna zaprzestać świadczenia dostępu do serwisów umożliwiających wymianę plików poprzez blokowanie DNS. Firma chciała także, by sąd nakazał blokowanie także zmienionych adresów IP, gdyby dana strona miała wrócić z innej lokalizacji.

HanseNet powołał się na unijną dyrektywę o handlu elektronicznym, na podstawie której uznał, że nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za działania swoich klientów. Dostawca dodał także, że nie istnieje obecnie infrastruktura niezbędna do blokowania dostępu do poszczególnych stron, a nawet gdyby istniała, to mogłaby zostać łatwo ominięta, jak ma to miejsce w innych krajach.

W wyjaśnieniach podkreślono także, że brak jest podstaw w niemieckim systemie prawnym do wprowadzenia tego typu blokady, a dodatkowo stałoby to w sprzeczności z jedną z fundamentalnych zasad demokratycznego państwa, jaką jest wolność informacji.

Wymiar sprawiedliwości stanął po stronie telekomu, z czym zgadzają się także niezwiązani ze sprawą prawnicy. Podkreślają, że HanseNet jest jedynie technicznym dostawcą i nie ma możliwości śledzenia ruchu w swojej sieci. Stałoby to w sprzeczności z prawem telekomunikacyjnym Niemiec. Sąd uznał ponadto, że wprowadzenie takiej blokady byłoby nieefektywne – podaje TorrentFreak.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: TorrentFreak
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. davidoski 10.09.2011 10:05

    Słusznie. Ciekawe, że jakoś nikt nie oskarża producentów broni za to, że giną z niej ludzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.