MTK chce ścigać Izrael, mimo gróźb USA

Opublikowano: 04.09.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 682

MTK polecił przedwczoraj swojej prokurator generalnej Fatou Bensoudzie ponowne rozważenie wniesienia sprawy przeciw Izraelowi. Chodzi o zbrodnię popełnioną dziewięć lat temu, gdy izraelskie jednostki specjalne napadły na statek Mavi Marmara na śródziemnomorskich wodach międzynarodowych. Mavi Marmara był statkiem flagowym międzynarodowej flotylli humanitarnej, która chciała dostarczyć pomoc żywnościowo-medyczną dla zamkniętej Strefy Gazy. Izraelczycy zabili wtedy 10 osób, udało im się udaremnić tę misję. Wniesienie formalnego oskarżenia będzie trudne, gdyż gambijska prokurator Bensouda jest solidnie zastraszona.

Tylko ona może wnieść oskarżenie, które rozpoczęłoby proces. Sąd już drugi raz zmusza ją do zastanowienia, bo trzeba zdecydować do 2 grudnia, gdy minie termin. Pierwszy raz MTK zwrócił się do prokurator w 2014 r., kiedy postanowiła nie ścigać Izraela, gdyż jej zdaniem „fakty nie były dość poważne” dla MTK. Już wtedy Gambijka podlegała różnym naciskom w tej sprawie, była zastraszana. Dwa lata temu w końcu umorzyła postępowanie.

W zeszłym roku groźby stały się jawne: John Bolton, niedawno goszczony w Polsce doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Donalda Trumpa, zagroził wysłaniem do więzienia sędziów MTK, którzy chcieliby sądzić zbrodnie izraelskie lub amerykańskie. Na początku tego roku prokurator generalna dostała zakaz wizy do Stanów Zjednoczonych, gdyż rozważała wniesienie oskarżenia przeciw USA w związku z amerykańskimi zbrodniami w Afganistanie.

Bensouda zostanie na swoim stanowisku do przyszłego roku. Jest mało prawdopodobne, by chciała zająć się izraelską zbrodnią. Ze wszystkich stron spada na nią krytyka, ze względu na liczne porażki jej spraw. Ani Izrael, ani Stany Zjednoczone nie uznają MTK i nie mają zamiaru podlegać jego osądowi, co wielokrotnie wyrażały.

Napaść na Mavi Marmara ma jednak pewne konsekwencje prawne. Np. Hiszpania postanowiła traktować premiera Izraela Netanjahu i osiem innych osób z jego otoczenia jako podejrzanych w tej sprawie – grozi im aresztowanie, gdyby zechcieli przybyć do Hiszpanii.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kopydlok 04.09.2019 15:55

    “zagroził wysłaniem do więzienia sędziów MTK, którzy chcieliby sądzić zbrodnie izraelskie lub amerykańskie”.

    To po jaki ch… ten trybunał istnieje?

  2. Radek 04.09.2019 19:01

    Abyśmy myśleli, że jest gdzieś inne prawo niż prawo silniejszego w “cywilizowanym” świecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.