Iran stworzył drona o zasięgu 2000 km

Opublikowano: 30.10.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 692

Minister i generał Ahmad Vahidi ostrzegł w niedzielę, 28 października w Teheranie, że: „bezzałogowy samolot nie był z pewnością ostatnim efektem irańskiej technologii”. Portal DEBKAfile podkreślał, że irański oficjel mówił o samolocie bezzałogowym, który Iran i Hezbollah wysłali w izraelską przestrzeń powietrzną 6 października.

Według źródeł wojskowych, w połowie września Teheran potajemnie wysłał do Libanu partię zdemontowanego drona Ababil-T UAV pomimo tego, że Irańczycy nie mogli być do końca pewni, że Izrael nie odkryje ich lokalizacji i nie użyje swoich sił powietrznych, aby zbombardować miejsce postoju bezzałogowca przed jego uruchomieniem. Kolejną przeszkodą jest wojna w Syrii, która znacząco utrudnienia utrzymywanie stałych irańskich zespołów powietrznych w Libanie.

Iran czyni jednak spore postępy w produkcji bezzałogowych samolotów, posiadających coraz większe możliwości i cechujące się większym zasięgiem. Podczas wojny libańskiej w 2006 roku Hezbollah wysłał model Ababil do zbombardowania Tel Awiwu. Dron został jednak zestrzelony przez izraelskie siły powietrzne. Od tego czasu Irańczycy wyprodukowali bardziej zaawansowany Ababil-T do ataków na krótkimi średnim zasięgu, oraz Ababils-B i -S.

Źródła wojskowe DEBKAfile donoszą, że Ababil-T jest najbardziej zaawansowanym bezzałogowym samolotem Iranu w czynnej służbie. Posiada możliwość walki elektronicznej, zbierania wojskowych i wywiadowczych informacji i jednocześnie zdolność przesyłania wiadomości w trybie on-line. Jest dostosowany do działań w warunkach walk frontowych. Został tak zaprojektowany, aby wyłączać wrogie systemy elektroniczne w walce, zwłaszcza tych, w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Nazwa Ababil oznacza “jaskółkę”, i została zaczerpnięta z Koranu. Zgodnie z przekazem, gdy wróg wysyłał stado słoni do ataku na Qaaba w Mekce, Allah do walki ze słoniami wysłał jaskółki.

Irański prototyp miał maksymalny zasięg 150 km, osiągać wysokość do 4,2 km i znajdować się w powietrzu przez 10 godzin bez przerwy. Irańscy inżynierowie szybko poprawili prędkość i zasięg. Jednak do niedawna Irańczycy nie wiedzieli, jak wyprodukować drona zdolnego pokonać dystans do Izraela w bezpośrednim locie bez postoju w Libanie. Irańczycy nie chcieli, by Ababil-T leciał przez terytorium Iraku lub Turcji, ponieważ groziłoby to przechwyceniem bezzałogowca przez amerykańskie lub natowskie wojska stacjonujące w tych krajach. Wg gen. A. Vahidiego ta przeszkoda została pokonana w ostatniej modernizacji.

Rzeczywiście, tydzień przed wypowiedzią gen A. Vahidiego, 17 października Manouchehr Manteqi, szef irańskiego przemysłu lotniczego, ogłosił, że Teheran posiada już drony zdolne osiągnąć odległość 2 tys. km – a więc są zdolne do osiągnięcia terytorium Izraela.

Iran planuje wysłać te zaawansowane modele do Libanu do użytku Hezbollahu. Mają one być wykorzytywane w działaniach nie tylko przeciwko Izraelowi, ale rozszerzać zakres działań na wszystkich wrogów Teheranu.

Irańskie źródła twierdzą, że ostatni bezzałogowy samolot został przetestowany w warunkach bojowych w listopadzie 2011 r. UAV został wysłany potajemnie nad amerykańską V Flotę okrętów w Zatoce Perskiej i zdobył jej dane. Przy okazji zdobył też cenne doświadczenie dla dalszego rozwoju irańskiego programu bezzałogowców.

Irańczycy są teraz na zaawansowanym etapie planowania szpiegowskiego samolotu bezzałogowego z właściwością stealth oraz dużego bombowca UAV. Stosują technologię skopiowaną z amerykańskiego RQ-170 Sentinel – bezzałogowego samolotu, który Iran strącił 4 grudnia 2011 r. Jednocześnie Irańczycy kupują odpowiednią technologię od Rosji i Chin lub wciąż przechwytują z Zachodu. Większość z budżetu programu rozwoju UAV są wydawane na modernizację samolotów bezzałogowych, w tym systemów nawigacji, przesyłania informacji i cybernetycznych systemów bojowych.

Iran poczynił znaczący postęp w ciągu ostatnich pięciu lat we wszystkich tych dziedzinach. To efekt pomocy irańskich studentów powracających z badań na MIT i innych uczelni w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Oferowane im są atrakcyjne wynagrodzenia za ciężką pracę i osiąganie określonych celów.

Opracowanie: ECAG
Na podstawie: DEBKAfile
Źródło: Geopolityka.org


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. xten7256 30.10.2012 10:50

    a może Iran posiada technologie Kesche… http://www.keshefoundation.org/en/ wreszcie ktoś trzyma terroamerykę za ja.. 😉

  2. poprostujakub 30.10.2012 16:29

    Ha ha ha 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.