Indonezja podniesie wiek małżeństw dla kobiet

Opublikowano: 19.09.2019 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 718

Parlament Indonezji zamierza podnieść minimalny wiek, w którym kobiety mogą wyjść za mąż, o trzy lata – do 19 lat. Zadowolenie z tej decyzji wyrazili działacze na rzecz ograniczenia małżeństw dzieci w tym największym na świecie kraju o muzułmańskiej większości.

Indonezja należy do 10 krajów na świecie o największej liczbie młodocianych narzeczonych, według grupy „Girls Not Brides”. Jedna na cztery dziewczynki w Indonezji jest mężatką przed ukończeniem 18 lat, według raportu indonezyjskiej agencji statystycznej z 2016 r. i funduszu ONZ na rzecz dzieci, UNICEF.

„Społeczeństwo wciąż zachęca dziewczęta do małżeństwa w młodym wieku, w przeciwnym razie są uważane za stare panny” – powiedział przedstawiciel Krajowej Komisji ds. Przemocy wobec Kobiet. Dodał, że komisja wybrałaby 21 lat jako minimalny wiek małżeństwa dla mężczyzn i kobiet, gdy oboje można już uważać za dojrzałych pod względem płciowym i stabilności ekonomicznej.

Do tej pory w Indonezji mogły wychodzić za mąż dziewczęta w wieku 16 lat lub młodsze – bez określenia minimalnego wieku – jeśli ich rodzice tego zażądali. Indonezyjski trybunał konstytucyjny orzekł w grudniu, że niższa granica wieku małżeńskiego dla kobiet jest dyskryminacją w zestawieniu z mężczyznami, którzy mogą legalnie się żenić dopiero w wieku 19 lat.

Dopuszczanie do małżeństw dzieci w Indonezji uważa się za winne śmierci młodych matek i niemowląt, a także za przyczynę pracy dzieci, powiedziała minister ds. wzmocnienia pozycji kobiet i ochrony dziecka Yohana Yembise. „Wreszcie, po 45 latach (obowiązującego prawa małżeńskiego), to prezent dla dzieci indonezyjskich” – powiedziała.

Autorstwo: JotPe
Na podstawie: ChannelNewsAsia.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 20.09.2019 06:10

    To trzeba było obniżyć mężczyznom, to oni byli dyskryminowani, nie kobiety. Logika myślenia ludzi to już chyba kompletnie wysiadła, albo ma wakacje… czyli jak mi ktoś czegoś nie zakazuje, a drugiemu zakazuje, to ja jestem dyskryminowany. Jak mężczyznom zakazują poniżej 19 roku a kobietom nie, to kobiety są dyskryminowane. “Dyskryminacja” to właściwie już może znaczyć wszystko.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.