Hyperloop One nie wypalił i kończy działalność

Opublikowano: 24.12.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1904

Właśnie działalność zakończyła firma Hyperloop One, producent eksperymentalnej alternatywy dla kolei. Powodem zamknięcia jest brak klientów. Do końca roku firma zamierza zwolnić wszystkich pracowników oraz sprzedać posiadane zasoby. W trakcie istnienia firmy wybudowano jedynie linie testowe.

Miało to być rozwinięcie jednej z wielu „rewolucyjnych” koncepcji. W tym wypadku chodziło o nowoczesną alternatywę dla kolei. Koncepcja poległa na stworzeniu tuneli o niskim ciśnieniu, po których miałyby się poruszać lewitujące, magnetyczne kapsuły z pasażerami. W ten sposób na poruszające się kapsuły nie wpływa tarcie ani opór powietrza. Dzięki temu miałyby poruszać się z prędkością dźwięku przy niewielkim zużyciu energii. Pomysł ten oczywiście nie został wynaleziony niedawno, wzmianki o wykorzystaniu próżniowych tuneli w transporcie sięgają jeszcze końcówki XVIII wieku.

Wraz z ogłoszeniem pomysłu Hyperloopa w 2012 znaleźli się krytycy. Przede wszystkim pomysł już na pierwszy rzut oka wygląda jak kolejna bezsensowna nowinka techniczna, będąca próbą wynalezienia koła na nowo. Zwraca się uwagę na to, jak potencjalnie niebezpieczny i awaryjny może być to system. Nawet najdrobniejsze usterki stanowiłyby śmiertelne zagrożenie dla pasażerów i osób w pobliżu tunelu. Ponadto zwraca się uwagę, że podróż Hyperloopem mogłaby być po prostu nie do zniesienia. Kapsuła rozpędzona do prędkości dźwięku wchodziłaby w silne drgania, wywołując ogromny hałas.

Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 24.12.2023 22:48

    Pomysł by wypalił, ale zagrożone byłyby interesy gigantów kolejowych tradycyjnych. A drugie to koszty. materiały potrzebne do zbudowania takiej kolei są dostepne, ale horrendalnie są drogie Po za tym rozpędzenie takiego składu to pestka..gorzej z hamowaniem. Jedna usterka i katastrofa gotowa. Niestety są towary i substancje które nie ,,znoszą,, dużych prędkości i związanych z tym przeciążeń. taki sytem miałby uzasadnienie tylko i wyłącznie na Marsie czy Księżycu. Nie ma tam burz i innych niebezpiecznych anomalii pogodowych ( po za burzą pyłową na Marsie).ogólnie nieprzemyślana inwestycja. Taki sam los czeka elektryki…A wystarczyło by odtajnić wreszcie rozwiązania z zakresu antygrawitacji i to byłaby prawdziwa rewolucja…ale niestety elity tego świata na to nie pozwolą…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.