Hołodomor – nie tylko ukraińska tragedia

Opublikowano: 28.11.2012 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1792

Wielki Głód lat trzydziestych w Związku Radzieckim, to od kilku lat nie tyle tragiczne wydarzenie historyczne, ale hasło polityczne, używane w ukraińskim dyskursie politycznym dla odcięcia pępowiny, łączącej obecną republikę z czasami radzieckimi, a także propagandy antyrosyjskiej. Prezydent Wiktor Janukowycz podejmuje jednak starania, by ograniczyć zakres tak utylitarnego podejścia do polityki historycznej.

Teza, że Hołodomor był celowym ludobójstwem, jakiego wobec Ukraińców dopuściły się władze radzieckie (a w domyśle – i całkowicie już anachronicznie – Rosjanie) jest popularna także w Polsce. Dobrze bowiem ilustruje tezę o bezbrzeżnym diabolizmie władz radzieckich, a z drugiej strony pasuje do typowego zachwiania prawnej definicji pojęcia ludobójstwa. Co ciekawe, hołdujący ahistorycznej tezie o celowości Wielkiego Głodu, nieświadomie oddają przysługę stronie radzieckiej, podnosząc ich błędy i nieudolność polityki gospodarczej do rangi precyzyjnie zaplanowanego i wykonanego spisku przeciw narodowi ukraińskiemu. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że wszelka władza woli zdecydowanie bardziej uchodzić za zbrodniczą, niż za nieudolną…

Tymczasem pogląd, że w przypadku Hołodomoru mieliśmy do czynienia ze świadomym zagłodzeniem społeczeństwa celem wyeliminowania klasy chłopów-posiadaczy – nie wytrzymuje krytyki historycznej, o czym na gruncie polskim pisał m.in. red. Jan Engelgard. Tym bardziej za nieprawdziwą należy też uznać tezę, że był to element polityki antyukraińskiej. Nie tylko bowiem byłoby to sprzeczne z ustaleniami odnośnie meandrów radzieckiej polityki narodowościowej, ale także stanowiłoby zaprzeczenie oczywistemu faktowi, że Wielki Głód dotknął też mieszkańców radzieckiej Rosji, czy Kazachstanu. Nie mógł więc mieć podłoża etnicznego.

Oczywiście, ze względu na delikatność materii propagandowej – tak daleko posunięta refleksja nie wydaje się być możliwa do usankcjonowania przez obecne władze Ukrainy, działające pod naciskiem szownistów i sowietofobów. Jednocześnie jednak ostrożnie, ale konsekwentnie prezydent W. Janukowycz stara się poszerzać element prawy historycznej w obowiązującym micie politycznym Hołodomoru.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu, 24 listopada prezydent Ukrainy podtrzymał wprawdzie tezę o zbrodniczości tego zjawiska, jednak przyznał równocześnie, że tragedia Wielkiego Głodu była udziałem także innych narodów radzieckich. To wyraźny postęp wobec obowiązującego dotąd tonu wskazującego na rzekomą wyjątkowość Hołodomoru i jego ograniczenie do etnicznych Ukraińców.

Warto przy okazji zauważyć, że prezydent W. Janukowycz, w ramach dwudniowych obchodów, wielokrotnie odwoływał się do potrzeby jedności mieszkańców Ukrainy, eksponując nie tyle samą tragedię i obowiązujący w czasach radzieckich zakaz jej wspominania – ale raczej wątki solidarystyczne, związane z przetrwaniem wspólnot dotkniętych klęską Wielkiego Głodu.

Opracowanie: karo
Źródło: Geopolityka.org


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. Hassasin 28.11.2012 08:01

    Aha ..tylko dlaczego obszar występowania Wielkiego Hołodomoru pokrywa się z obszarem dawnego królestwa Hazarskiego ?

  2. kabat 28.11.2012 10:02

    Jest oczywiste, że to było celowe ludobójstwo! Ludzie na wsi nie umierają masowo z głodu, nawet w przypadku długiej suszy, powodzi, czy innych kataklizmów. Nawet jak zima by trwała dwa lata, to zdecydowana większość ludzi na wsi by przeżyła. Celowego zagłodzenia milionów ludzi nie da się w żaden sposób wytłumaczyć błędami i nieudolnością polityki, ponieważ ma ona niewielki wpływ na życie na wsi, co najwyżej może doprowadzić do biedy. Wbijcie sobie do głowy ze ludzie na wsi nie umierają z głodu, a tym bardziej na terenach z najbardziej żyznych na świecie!!!

  3. Aaron Schwartzkopf 28.11.2012 11:14

    Jeszcze za czasów rządów amerykańskiego namiestnika Ukrainy Juszczenki promowano wystawę objazdową poświęconą hołodomorowi. Wystawę po cichu zamknięto po tym jak jeden z zachodnich dziennikarzy wypatrzył tam zdjęcia pochodzące z kryzysowych lat 30. z …USA. Dodać wypada, że dane demograficzne z tego okresu w USA …są niejawne. Wg niektórych szacunków straty spowodowane kryzysem lat 30 w USA mogły wynosić ok 7 mln istnień ludzkich.

  4. _SL_ 28.11.2012 13:31

    Strasznie infantylny tekst, napisany w duchu sowietolfilli i zamazywania pamieci o zbrodniach komunizmu.

    Wielki Glod byl oczywiscie efektem polityki ZSSR jaki i jej organow w naleznych SSR’ach, spowodowany bezposrednio przez zbrodnicza kolektywizacje w duchu socjalistycznym.
    Przy czym komunisci z KPZR z Stalinem na czele zdecydowali o wymianie zrabowanych plodow rolnych na czesci mechaniczne, lokomotywy i silniki z UK, zamiast zajac sie redystrybucja.
    Przyczynily sie do tego takze wysokie ceny plodow rolnych w latach 31′-33′.

    Glod dotkanl takze mi. Zachodnia Syberie, Kazachstan, Kuban wiec nikt nie zaciesnia tego wylacznie do Ukrainy, przy czym ukraincy poniesli najwieksze ofiary.

    Jesli ktokolwik watpi w zbrodniczosc dzialania komuny, to poza dokumentacja dotycznaca wymiany sowiecko-angielskiej niech zapozna sie z Dekretem o Pieciu Klosach, bandyckiej dzialnosci torgsinow jak i zbrodniczych paszportach wewnetrznych i Kordonie.

    Czegos takiego nawet nazisci nie zgotowali Zyda w II WS, przy calej zbrodni nalezy pamietac ze nawet w Birkenau dawali ludzia jedzenie(precyzyjnie odmierzane dzienne racje)i to spore ilosci porownujac z tym co zostalo ludzia na Ukrainie (kanibalizm).

    Tak wyglada redystrybucja z totalniakiem u steru.

  5. erazm55 28.11.2012 15:12

    Autentyczny epizod z czasu rozkułaczania polskiego rolnictwa,Dwóch dżentelmenów(aktywistów PPR-u,niepiśmiennych)egzekwowało od tzw.kułaków obowiązkowe dostawy.Po powrocie z akcji do urzędu powiatowego ich przełożony widząc pełne wozy zboża pyta owych gorliwców “wszystko zabraliście”-“Towarzyszu wszystko,do ostatniego ziarnka”-“To na zasiewy nie zostawiliście nic,na drugi rok nie będzie zboża?”na to roztropki”Jak nie będą mieli zboża,to się ich wsadzi”

  6. ciociababcia 28.11.2012 18:07

    Z założenia iluminatów (Lenin, Trocki) wynika fakt depopulacji. Nawiasem, sowieci sprzedali w czasie głody bardzo dużo pszenicy do USA i Kanady.

    Od dziecka słuchałam o Wielkim Głodzie od Rodziców. Terror i zabieranie pożywienia i zwierząt chownych były wszechobecne. Zachowanie czegokolwiek było karane śmiercią. Czy zabieranie pożywienia można określić mianem klęski żywiołowej?
    Ludzie umierali na chodnikach, gdy żebrali o jedzenie.
    Na wsi udawało się coś schować w lesie.

    W tym filmie nie ma kłamstwa. http://vimeo.com/46644084

  7. pablitto 29.11.2012 12:22

    to a’propos historii, a jak chcecie coś zmienić dzisiaj, to macie petycję:

    http://www.alert-box.org/petycja/rozporzadzenie-zakazujace-gmo/

    fajnie się kłócić o historię, ale właśnie rzeczywistość przejeżdża obok…

  8. beth 30.11.2012 08:20

    Obrzydliwością jest wypaczanie nie tak dawnej historii tych regionów.!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.