Górnicy odrzucili umowę społeczną

Opublikowano: 14.01.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1021

Górnicy nie zaakceptowali umowy społecznej przygotowanej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Przedstawią więc własną propozycję zasad, na których ma opierać się transformacja polskiego górnictwa węgla kamiennego. Nie zostanie jednak zakwestionowany sam plan klimatyczny Unii Europejskiej, przewidujący zamknięcie ostatniej polskiej kopalni do 2049 roku.

Dzisiaj w Katowicach wznowione zostały rozmowy dotyczące kształtu nowej umowy społecznej, która ma zostać przedstawiona następnie do akceptacji Komisji Europejskiej. Do piątku górnicze związki zawodowe zamierzają przedstawić swoją własną propozycję. Nie zostawili oni bowiem suchej nitki na pomysłach rządu Mateusza Morawieckiego, a więc dokumentach przedstawionych pod koniec ubiegłego roku.

Według górników umowa społeczna opracowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest zbyt ogólnikowa, a także niepełna. Negocjacje z rządem mają rozbijać się przede wszystkim o ustalenie rekompensat dla górnictwa. Chodzi tym samym o kwestię redukcji zdolności produkcyjnych kopalń, wraz z uwzględnieniem mechanizmów mających zapewnić efektywność tego procesu.

Oczywiście mniej krytyczny względem swoich własnych projektów jest rząd. Pełnomocnik ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, uważa bowiem podpisanie porozumienia za bardzo bliskie. Jego zdaniem do zawarcia umowy społecznej może dojść już nawet w przyszłym miesiącu.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o