Google planuje budowę sieci satelitów

Opublikowano: 11.06.2014 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 503

Największa internetowa korporacja Google planuje od dłuższego czasu poszerzenie zasięgu swojego oddziaływania, ale aby było to możliwe konieczne jest dotarcie do 3 miliardów ludzi, którzy nie mają dostępu do szerokopasmowego Internetu. Najnowszy pomysł zakłada wystrzelenie 180 satelitów, które mają spowodować, że dostęp do Internetu będzie możliwy z każdego miejsca na Ziemi.

Wcześniej Google realizowało projekt polegający na wypuszczeniu dużej ilości specjalnych balonów stratosferycznych, które niczym wielkie routery Wi-Fi pozwalałyby na objęcie bezprzewodowym Internetem dużych obszarów bez pokrycia sieciami GSM, czy kablowymi. Wygląda jednak na to, że najnowszy plan zakłada upowszechnienie orbitalnego Internetu.

Projekt wygląda na realny technologicznie i ma solidne finansowanie. Za jego powodzenie ma odpowiadać Greg Wyler z holenderskiej firmy O3b Networks Ltd. , która wystrzeliła na orbitę okołoziemską pierwszego satelitę z 12, które maja świadczyć takie same usługi dostępu do Internetu.

Różnica w podejściu do biznesu przez Google będzie polegała na szczegółach. Do tej pory wszystkie satelity umożliwiające przesył danych informatycznych umieszczano na orbicie geostacjonarnej na wysokości około 36 tys. kilometrów, nad ziemskim równikiem. Jednak ten spory dystans do przesłania fal elektromagnetycznych powodował powstawanie sporych opóźnień. Tak zwany RTT (Round Trip Time) dla pakietu danych mógł sięgać nawet 620 ms, dla porównania normalny RTT to około 35 do 80 ms.

Aby zatem jakoś przeciwdziałać tym wielkim opóźnieniom jedynym wyjściem jest umieścić więcej satelitów, ale na niższej orbicie. Firma O3b zdołała zmniejszyć RTT do około 150 ms. Z pierwszych przecieków wynika, że satelity Google będą latały jeszcze niżej i będzie ich znacznie więcej, nawet 180 urządzeń.

Analitycy zwracają uwagę, że przy tak ambitnym projekcie kluczowe będzie utrzymanie w ryzach rosnących kosztów. Już teraz szacuje się je od 3 mld do astronomicznych 20 mld dolarów. Jeśli jednak projekt dopina się biznesowo ma szansę na realizację.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sadman 11.06.2014 23:54

    Po pierwsze, nie prawdą jest że dotychczas wszystkie satelity umożliwiające przesył danych informatycznych umieszczane były na orbitach geostacjonarnych – np. Globalstar wykorzystuje satelity na niskiej orbicie, lecz prędkość łącza Internetowego jest relatywnie niska.

    Po drugie, przy dobrze zaprojektowanym systemie czas RTT dla orbit geostacjonarnych rzędu 500 ms (lub trochę więcej) nie jest czymś bardzo złym dla przeglądania sieci, szybkiego pobierania plików lub VoIP. Obecnie takie usługi działają bardzo dobrze przez wykorzystanie dedykowanych protokołów pomiędzy terminalem użytkownika a bramą u satelitarnego dostawcy Intetnetu – użytkownik wykorzystuje standardowy stos TCP/IP a w terminalu uzytkownika zrealizowany jest serwer proxy pomiędzy TCP/IP a tym dedykowanym protokołem transmisji. RTT tego rzędu jest odczuwalny w czasie gier sieciowych w czasie rzeczywistym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.