„Emir von Winterthur” skazany za rekrutację dżihadystów

Opublikowano: 17.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 54

Sandro V., zwany przez media „Emirem Winterthuru” został skazany na 50 miesięcy więzienia. Główne zarzuty to wspieranie Państwa Islamskiego i rekrutacja dżihadystów w Szwajcarii.

Prokuratura udowodniła, że „Emir von Winterthur” w roku 2013 przebywał w Syrii na terytoriach Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie (ISIL), i brał udział w walkach po stronie organizacji z nim stowarzyszonych. Po powrocie do Szwajcarii 34-latek pochodzenia szwajcarsko-włoskiego, już jako bohater walk zachęcał ludzi do dołączenia do ISIL i współpracował z rekruterami w Europie.

W Szwajcarii traktowany był jako lider wśród salafitów. Prowadził kampanię dystrybucji Koranu pod hasłem „Czytaj!”, podobną do tej, która wzbudziła kontrowersje w Niemczech w 2016 roku (akcja „Lies!”). Do tego stworzył szkołę sztuk walki dla islamistów.

Oskarżony twierdził, że jest niewinny, a w Syrii przebywał w celu udzielenia pomocy humanitarnej. Swojego epizodu z dżihadyzmem żałował i twierdził, że zmienił w międzyczasie swoje nastawienie. Policyjne raporty potwierdzały, że „Emir von Winthertur” zdystansował się od wcześniejszych poglądów i aktywności. Mieszkał w Winterthur pod Zurychem, prowadząc, jak twierdzi, salę gimnastyczną. Sąd ogłosił wyrok wyższy niż wnioskowane przez prokuraturę 42 miesiące.

Sąd uznał, że Sandro V. jest zatwardziałym dżihadystą. Dysponował jego zdjęciami z okolic Aleppo, gdzie przebywał umundurowany i w pełni uzbrojony. Stwierdzono, że w swoich działaniach był bezwzględny. Rekrutacja dżihadystów obejmowała również nieletnich. Jego działania miały doprowadzić do ucieczki w 2014 roku 16-latka, wraz z 15-letnią siostrą, w celu dołączenia do Państwa Islamskiego w Syrii. Zainspirował także innego młodocianego, który po dołączeniu do organizacji terrorystycznej zginął w walkach o Kobane.

Szwajcarię jak dotąd ominęły ataki dżihadystyczne, jednak szwajcarskie służby zidentyfikowały setki tych, którzy mogą stanowić zagrożenie dla kraju albo podróżowali w rejony islamistycznych konfliktów.

Większość radykalizacji szwajcarskich muzułmanów to proces zachodzący wewnątrz kraju. Oskarżenia o radykalne treści dotyczyły nawet najwyższych przedstawicieli muzułmańskiej społeczności. Szwajcaria stara się zwalczać także radykalną propagandę w meczetach, ale eksperci twierdzą, że wyroki, które zapadają w takich sprawach, są zbyt niskie.

W roku 2014 Centralna Rada Muzułmanów w Szwajcarii (IZRS), organizacja uważana za związaną z salafizmem, opublikowała propagandowe wideo, które oburzyło Szwajcarów. Chociaż IZRS tłumaczyła się, że w zamyśle chodziło o pokazanie należnego muzułmanom miejsca w Szwajcarii, policja i umiarkowani muzułmanie zwrócili uwagę na rewolucyjne przesłanie materiału. W 2016 prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko szefowi IZRS Nicholasowi Blancho o rozpowszechnianie dżihadystycznej propagandy.

W 2016 roku 61% Szwajcarów uważało, że islam nie powinien zostać uznany za oficjalną religię w tym kraju.

Autorstwo: Jan Wójcik
Na podstawie: Reuters.com, BernerZeitung.ch, Swiss.info
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o