Dom mody zaprojektuje skafandry dla członków misji na Księżyc

Opublikowano: 10.10.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1203

Za dwa lata na Księżycu ma wylądować Artemis III, pierwsza od ponad 50 lat załogowa misja na Srebrnym Globie. Jej członkowie będą ubrani w skafandry, które – na zlecenie NASA – ma dostarczyć prywatna firma Axiom Space. Prototyp kombinezonu zaprezentowano 15 marca bieżącego roku, a teraz dowiadujemy się, że ostateczna wersja zostanie przygotowana we współpracy z jednym z najbardziej znanych domów mody – Prada.

„Jesteśmy niezwykle podekscytowani współpracą z Pradą przy projektowaniu kombinezonu AxEMU (Axiom estravehicular mobility unit)” – stwierdził dyrektor Axiom Space, Michael Sufferdini. Podkreślił olbrzymie doświadczenie Prady związane z obróbką surowych materiałów, technikami produkcyjnymi, a przede wszystkim innowacyjne podejście do projektowania. Przedstawiciele obu firm stwierdzili, że AxEMU nie tylko będzie chronił astronautów przed środowiskiem poza pojazdem kosmicznym, ale zapewni im też zaawansowane możliwości eksploracji, życia i pracy na powierzchni Księżyca.

Firma Axiom Space to prywatne amerykańskie przedsiębiorstwo działające na rynku kosmicznym. W ubiegłym roku zorganizowało ono pierwszą komercyjną załogową wyprawę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dotychczas firma przeprowadziła dwie takie misje, a kolejne dwie planowane są na przyszły rok. Przedsiębiorstwo zapowiada, że w 2025 roku uruchomi własną stację kosmiczną. Jeśli dotrzyma słowa, będzie to pierwsza w historii komercyjna stacja kosmiczna.

Axiom Space podpisała też z NASA umowę na budowę i dołączenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czterech dodatkowych modułów. Gdy misja MSK zostanie zakończona, moduły te mają wejść w skład prywatnej stacji kosmicznej. Axiom Space zatrudnia około 800 osób, w tym byłych astronautów i dyrektora NASA.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: AxiomSpace.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Murphy 10.10.2023 14:05

    No tak, dom mody będzie projektował by astronauci ładnie wyglądali przed kamerami w studio. Czyżby kolejny przekręt szykowali, by świat znowu uwierzył. że to USA jest potęgą a nie Rosja?

  2. Sabazius 10.10.2023 14:34

    Oby byly teczowe

  3. replikant3d 10.10.2023 19:00

    Nie będzie żadnej misji załogowej! Wszystko się jak zwykle ,,rozmyje,,…No chyba że ,,rezydenci,, na sztucznym satelicie zwanym księżycem zmienili zdanie w kwestii obecności tam ludzi…ale wątpię…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.