Czy Chiny zrobiły USA i Kanadę w balona?

Opublikowano: 05.02.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3257

Rząd federalny Kanady wezwał ambasadora Chin, Cong Peiwu, do udzielenia wyjaśnień w sprawie balonu stratosferycznego, który obecnie znajduje się w amerykańskiej przestrzeni powietrznej, a o którym Pentagon powiedział, że najprawdopodobniej został wypuszczony w Chinach. Balon przeleciał nad terytorium Kanady. Rzecznik prasowy ministerstwa spraw zagranicznych, Jason Kung, napisał w oświadczeniu mailowym, że stanowisko Kanady jest jasne i wyrażane przy każdej możliwej okazji.

Ministerstwo obrony narodowej podało, że balon jest aktywnie śledzony przez Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) i monitoruje również „drugi incydent”. Ministerstwo zapewniło, że kanadyjskie agencje wywiadowcze współpracują z partnerami z USA i podejmują wszelkie środki, by chronić informacje wrażliwe przed zagranicznym zagrożeniem szpiegowskim.

Chińscy przedstawiciele potwierdzili, że balon wystartował z Chin, twierdzą jednak, że wypuściły go osoby cywilne w celu prowadzenia badań pogody, ale balon zboczył z kursu.

Pentagon nie ma jednak wątpliwości, że balon służy inwigilacji, a do tego trasa jego przelotu jak dotąd prowadziła nad miejscami strategicznymi, takimi jak bazy sił powietrznych i nuklearne wyrzutnie rakietowe. Dodaje przy tym, że zebrane dane prawdopodobnie nie mają zbyt wielkiej wartości dodanej względem tego, co Chiny mogły już zebrać za pośrednictwem satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Amerykański meteorolog Dan Satterfield ocenia, że balon wyleciał z centralnej części Chin, leciał nad Alaską i nad Kanadą, by znaleźć się potem nad Montaną i Missouri.

Lider partii konserwatywnej Pierre Poilievre stwierdził, że kanadyjskie wojskowe systemu obserwacji i nadzoru powinny być lepiej wyposażone i przygotowane do wykrywania wtargnięcia obcych statków powietrznych do naszej przestrzeni powietrznej. Poilievre podkreślił, że takie incydenty są nie do zaakceptowania. Oskarżył obecny rząd o osłabienie kraju i stwierdził, że teraz kraj jest narażony na akty obcej ingerencji bardziej niż kiedykolwiek. W listopadzie 2022 roku na problem przestarzałego sprzętu obserwacyjnego zwracała uwagę audytor generalna Karen Hogan.

Minister spraw zagranicznych Mélanie Joly powiedziała, że rozmawiała o incydencie z amerykańskim sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem. Wcześniej Blinken zdecydował się przesunąć planowaną w najbliższym czasie podróż do Pekinu.

Stany Zjednoczone rozważały możliwość zestrzelenia balonu, ale początkowo porzucono ten pomysł ze względu na możliwe ryzyko dla bezpieczeństwa związane z upadkiem części balonu na ziemię. Ostatecznie zestrzelono go, gdy znajdował się nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Najprawdopodobniej zrobiono to za pomocą rakiety kierowanej powietrze-powietrze AIM-120D AMRAAM odpalonej z myśliwca F-22A Raptor.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Szurnięty Mędrzec 05.02.2023 10:45

  Znajdował*
  cringe

 2. adambiernacki 05.02.2023 21:13

  Beka na całym świecie https://www.facebook.com/DonimosBestKorea

  Zbiegło się to z puszczaniem fylmów w tv o tym jak to źli Japończycy chcieli pchły zarażone zrzucać z balonów także….

 3. Aaron Schwarzkopf 05.02.2023 21:42

  Inscenizacja w stylu trzeciorzędnej produkcji hollywoodu.

 4. GregPel 05.02.2023 21:51

  Jaja jak berety.
  Ten cały cyrk dowodzi chyba tylko tego, ze ziemia jest płaska i nigdy nie nie był w kosmosie.
  1. Musk wysyła auta w kosmos i dziesiątki satelitów a Chiny wysłany se BALOM szpiegowskie. Mimo ze nawet księżyc okrażyli.
  2. USA śledzi balon niby szpiegowski i tyle. Przeleciał se całe USA i potem to zastrzelił samolot.
  3. Na zdjęciach wyglada on jak te satelity co na necie pokazuja z fotoszopa.
  4. Chiny by dla sledzenia USA posłał BALON w XXIw?

  Coś chyba im nie pykło i wyszło że te satelity to jednak balony a teraz robia cyrk.

  Cyrk na kółkach

 5. Admin WM 06.02.2023 06:48

  Według mnie Chińczycy testowali, co zrobią Jankesi. Czy zestrzelą, czy nie. A przy okazji mogli mieć w tym balonie jakiś sprzęt badający coś, czego nie da się zbadać z satelity.

 6. Aaron Schwarzkopf 06.02.2023 07:12

  A mnie zastanawia dlaczego do zestrzelenia balonika użyto dość sporej rakiety. Nie wystarczyłby 1 wystrzał z działka pokładowego M61A2 Vulcan kalibru 20 mm, w które Raptory są wyposażone? Dla lepszego efektu?

 7. Stary Kulas 06.02.2023 12:33

  @Aaron Schwarzkopf
  Balon (na pusto) miał powierzchnię boiska piłkarskiego* wiec taki wystrzał z działka spowodował by jego powolne opadanie i można by wtedy zobaczyć co to naprawdę było. USA nie było i nie jest zainteresowane potwierdzeniem tego, że to był balon meteorologiczny.

  *O wielkości balonu pisali dziennikarze ale nie podali jakiego boiska.

 8. Aaron Schwarzkopf 06.02.2023 14:40

  @Stary Kulas
  Dokładnie to miałem na myśli:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.