Chiny ogłosiły przełom w energetyce nuklearnej

Opublikowano: 04.01.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 576

CHINY. Centralna Telewizji Chińska podała 3 stycznia, że naukowcy dokonali przełomu w ponownym przetwarzaniu paliwa nuklearnego, co może pomóc w przezwyciężeniu problemów tego kraju z produkcją energii. Technologia rozwinięta przez państwową korporację atomową w fabryce na pustyni Gobi w odległej prowincji Gansu umożliwi ponowne wykorzystywanie promieniotwórczego paliwa. Współczynnik wykorzystania uranu może wzrosnąć dzięki temu 60-krotnie. Odkryte dotąd złoża uranu – 171 tysięcy 400 ton – wystarczą Chinom na 50-70 lat, ale wprowadzenie nowej technologii może wydłużyć ten okres do 3 tysięcy lat.

Jak podaje aljazeera.net, nowa technologia jest krokiem w kierunku zwiększenia udziału alternatywnych źródeł energii w jej produkcji, a także zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska związanego z emisją gazów cieplarnianych. Obecnie Chiny około 70 procent energii produkują w elektrowniach węglowych.

Chiny, podobnie jak Francja, Wielka Brytania i Rosja, aktywnie popierają ponowne przetwarzanie jako sposób zarządzania zużytymi paliwami wysoce radioaktywnymi, a także jako sposób pozyskiwania zapasów rozszczepialnego materiału. Jednak niezależni naukowcy twierdzą, że komercyjne zastosowanie ponownego przetwarzania może być trudne z powodu wysokich kosztów, skomplikowanej technologii, ryzyka rozprzestrzenienia materiałów radioaktywnych oraz ze względów bezpieczeństwa.

Plany rozwoju energii nuklearnej są związane z dążeniem Chin do uniezależnienia się od energii węglowej. Obecnie 12 reaktorów atomowych dysponuje potencjałem 10,15 gigawatów. Pekin zamierza do 2020 roku zwiększyć ilość produkowanej w reaktorach energii do 40 gigawatów, ale nie wyklucza nawet dwa razy większej liczby, gdyż pozwoliłoby to osiągnąć cele związane z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla. Będzie to jednak wymagało sprowadzania ponad 60 procent uranu z zagranicy.

Chińska gospodarka w 2010 roku przerosła japońską. Szybka ekspansja wiąże się z rosnącymi potrzebami energetycznymi. Nie tylko energia nuklearna ma pomóc w ich zaspokojeniu. Za dziesięć lat Państwo Środka chce pozyskiwać 15 procent energii ze źródeł odnawialnych.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stoneface 04.01.2011 08:18

    No, to jest pocieszające. Jak znam Chińczyków, to zaraz zaczną wykupywać zużyte paliwo na całym świecie. Generalnie – win-win situation.

  2. MakSym 04.01.2011 12:54

    Nie mam teraz czasu szukać informacji, jak technicznie pracuje taka elektrownia ale jeśli dobrze pamiętam, musiałaby ona przetwarzać głównie pluton? Może dla środowiska to dobrze, natomiast co z transportem i przechowywaniem takiego zużytego paliwa, które miałoby zasilać taką elektrownię?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.