Antykoncepcja dla koali szansą dla eukaliptusów

Opublikowano: 07.01.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1347

W Australii planuje się zmniejszenie liczebności i gęstości populacji misiów koala. Ma się to odbyć poprzez antykoncepcję – zarówno hormonalną, jak i sterylizację. Ma to pomóc ochronić przed wyginięciem rzadkich drzew eukaliptusowych, jednego z ich głównych źródeł pożywienia.

Problem dla przetrwania eukaliptusów odkryli australijscy naukowcy, którzy przeanalizowali wyniki programów kontroli populacji koali w dwóch australijskich parkach narodowych. Paradoksalnie aby ochronić eukaliptus przed wyginięciem, będzie można zmniejszyć tempo wymierania koali, gęstość populacji koala powinna być mniejsza niż jeden osobnik na hektar lasu eukaliptusowego.

Koale dietetyczne nie różnią się. Jedzą prawie wyłącznie liście – czasami całe pędy – eukaliptusa. Ponieważ eukaliptus jest trujący i zabójczy dla prawie wszystkich innych zwierząt z wyjątkiem kilku innych torbaczy i owadów, koale mają dość małą konkurencję w poszukiwaniu pożywienia, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zamieszkują lasy eukaliptusowe.

W tym samym czasie, przy wyborze drzewa do karmienia koale nie są wybredne. Wybierają wszystkie możliwe rodzaje eukaliptusa, ale wolą te najmniej trujące, na przykład Eukaliptus viminalis, który znajduje się w prawie całym środowisku koali. Ze względu na fakt, że jedna koala dziennie może potrzebować do jednego kilograma liści, zwierzęta często jedzą drzewa całkowicie, dlatego ilość roślinności w miejscach gęsto zamieszkałych przez koale jest znacznie zmniejszona.

Wyginięcie drzew eukaliptusowych jadalnych dla koali może z kolei prowadzić do wyginięcia samych zwierząt. Już teraz koale są uważane za “wrażliwy” gatunek. Dlatego gęstość populacji stara się w każdy sposób zmniejszać, na przykład, przesiedlając zwierzęta. Biorąc pod uwagę tempo hodowli koali, metoda ta może być nieskuteczna, więc na przełomie lat 90. i 2000, został wdrożony program kontroli populacji koali w dwóch parkach narodowych. Budge Beam w Victorii, gdzie części samic koali zostały wszczepione kapsułkami lewonorgestrelu, oraz w pobliżu rzeki Signet w Australii Południowej, gdzie niektóre osobniki obu płci, zostały wysterylizowane.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.