Antykoncepcja w Kanadzie będzie za darmo

Opublikowano: 01.04.2024 | Kategorie: Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 673

Minister finansów i wicepremier Chrystia Freeland powiedziała w sobotę, że wkrótce zostanie wprowadzony federalny program finansowania, który obejmie większość środków antykoncepcyjnych na receptę i leków przeciwcukrzycowych w Kanadzie. Ustawa o opiece farmaceutycznej została złożona w zeszłym miesiącu. Pierwsza faza zostanie uwzględniona w nadchodzącym budżecie na rok 2024.

Po wdrożeniu pierwszego etapu środki antykoncepcyjne na receptę, takie jak pigułka antykoncepcyjna, hormonalne wkładki domaciczne (IUD), zastrzyki antykoncepcyjne i implanty, będą pokrywane przez rząd federalny. Te środki kosztują obecnie w Kanadzie od 150 do 300 dolarów rocznie lub około 30 do 500 dolarów za sztukę. Ponad 9 milionów Kanadyjczyków jest obecnie w wieku rozrodczym, kiedy to najczęściej stosuje się środki antykoncepcyjne.

„Kobiety powinny mieć autonomię w podejmowaniu własnych wyborów dotyczących swojego zdrowia i ciała” – powiedziała Freeland w aptece na terenie Uniwersytetu-Rosedale. „Nasz plan zakłada udostępnienie bezpłatnych powszechnych środków antykoncepcyjnych – takich jak pigułki antykoncepcyjne i wkładki domaciczne, a nawet antykoncepcję awaryjną – będzie to oznaczać, że dla dziewięciu milionów Kanadyjek wolność wyboru będzie naprawdę »bezpłatna«. Oznacza to, że więcej Kanadyjek będzie miało swobodę wyboru w kwestii swojego ciała i życia”.

Ponadto powszechna ochrona zdrowotna zostanie rozszerzona o leki przeciwcukrzycowe i awaryjne środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty. Leki na cukrzycę, które będą objęte ubezpieczeniem, to insulina, metformina, pochodne sulfonylomocznika i inhibitory SGLT-2, których koszt może sięgać nawet 1700 dolarów rocznie. Sprzęt medyczny używany przez diabetyków nie będzie pokryty.

Naciskana, w jaki sposób rząd federalny będzie w stanie zaangażować w projekt wszystkie prowincje i terytoria, Freeland wskazała, że ​​podobne obawy dotyczą również rządowego programu opieki nad dziećmi i wyraziła pewność, że wszystkie rządy będą chciały tego samego. „Chcemy, aby Kanadyjczycy mieli dobre życie, aby było ich na nie stać. Chcemy, aby Kanadyjczycy mieli pełne prawa człowieka i mogli z nich korzystać, a w przypadku kobiet te środki antykoncepcyjne mają sprawić, że życie stanie się bardziej przystępne” – powiedziała Freeland. Zapytana o koszt programu nie podała szacunków. Dodała, że ​​więcej szczegółów zostanie ujawnionych wkrótce.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 02.04.2024 13:01

    To akurat rozsądnie wydane publiczne pieniądze. Mniej niechcianych dzieci półgłówków to mniej wydatków na socjal dla nich.
    Oczywiście optymalnie było by ich wysterylizować, no ale to marzenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.