Amazon mimo rekordowych przychodów nie płaci podatków

Opublikowano: 05.05.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1899

Luksemburg jako raj podatkowy ma się wciąż całkiem nieźle. W ubiegłym roku amerykański Amazon zanotował blisko 44 miliardy euro zysków w państwach europejskich, ale dzięki temu niewielkiemu państwu nie zapłacił z tego tytułu ani jednego euro podatku. Dzięki temu koncern Jeffa Bezosa nieuczciwie uzyskuje przewagę konkurencyjną.

Amazon tylko w 2020 roku zanotował blisko 44 mld euro przychodów z tytułu sprzedaży produktów poprzez swój serwis internetowy w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Polsce, Hiszpanii i Szwecji. Koncern ze Stanów Zjednoczonych dokonuje przy tym wszelkich europejskich transakcji za pośrednictwem spółki zarejestrowanej oficjalnie w Luksemburgu.

Choć wspomniany wzrost przychodów w ciągu jednego roku wzrósł o blisko 37 proc., to w ubiegłym roku spółka wykazała stratę, która wyniosła 1,2 mld euro. Między innymi dzięki temu Amazon będzie mógł liczyć na ulgę podatkową w wysokości 56 mln euro. Będzie mógł ją wykorzystać w następnych latach, o ile będzie wówczas wykazywał zysk.

Strategia koncernu Bezosa ma opierać się o rejestrowanie przychodów ze sprzedaży w spółce z Luksemburga, która przynajmniej oficjalnie generuje ogromne straty. Z tego powodu nie musi ona praktycznie płacić podatków za sprzedane towary, a na dodatek przesuwa stratę na kolejne lata. Także wtedy nie będzie wykazywać zysków i nie będzie musiała umieszczać danin.

Krytycy amerykańskiej korporacji zauważają, że za pośrednictwem luksemburskiego raju podatkowego tworzy on warunki nieuczciwej konkurencji. Tym samym żeruje na usługach publicznych i na pracownikach wykwalifikowanych za podatki, które opłacane są przez mniejsze firmy oraz przez mieszkańców wspomnianych wyżej państw.

Na podstawie: Forsal.pl, TheGuardian.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.