88 000 wizyt w NHS odwołanych z powodu strajku lekarzy

Opublikowano: 29.12.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 926

Prawie 88 000 wizyt lekarskich musiało zostać odwołanych z powodu zeszłotygodniowego strajku młodych lekarzy w Anglii. Akcja protestacyjna prowadzona przez junior doctors w trwa nadal.

W przyszłym tygodniu lekarze rozpoczną sześciodniowy strajk, który będzie najdłuższym protestem w historii brytyjskiego NHS. Rozpocznie się on 3 stycznia 2024 i będzie obowiązywał w Anglii. Decyzja o ruszeniu z protestem to efekt załamania się rozmów prowadzonych między stroną rządową, a British Medical Association (BMA) w grudniu 2023.

Jak czytamy na łamach portalu BBC, dyrektor medyczny NHS England, profesor Stephen Powis, zaznaczał, że strajk następuje w „jednym z najbardziej pracowitych okresów dla służby zdrowia”. „Akcja strajkowa po raz kolejny przyniesie poważne wyzwania dla NHS, która stara się zapewnić opiekę pacjentom w obliczu poważnych zakłóceń. Strajk lekarzy nie tylko wpływa na zaplanowaną opiekę, ale także wywiera presję na szersze usługi w ramach NHS. Konieczność zapewnienia opieki w nagłych przypadkach odciąga personel od innych obszarów” – komentuje profesor Powis.

Rozmowy między BMA a stroną rządową rozbiły się o kwotę podwyżek dla młodych lekarzy po studiach. Dyskutowano nad propozycją podwyżki średnio o 3% od stycznia. Związkowcy walczą o podwyżkę na poziomie wynoszącym 35% w stosunku do ich zarobków z 2008 roku. Porozumienia nie udało się osiągnąć.

Szacuje się, że akcja protestacyjna w NHS w Anglii, która rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku od strajków personelu karetek pogotowia i pielęgniarek, kosztowała już w sumie ponad 2 miliardy funtów.

Młodzi lekarze w Walii również rozpoczną strajk w styczniu, podczas gdy w Irlandii Północnej trwa głosowanie w tej sprawie. Z kolei w Szkocji udało się uzgodnić umowę dotyczącą wynagrodzenia.

Dodajmy, iż prawie połowa lekarzy NHS to właśnie młodzi lekarze. Jest to grupa obejmująca zarówno absolwentów uniwersytetu, jak i tych, którzy mają 10 lat lub więcej doświadczenia. Dwie trzecie to członkowie BMA, a dołączyli do nich także członkowie znacznie mniejszego związku, Hospital Consultants and Specialists Association.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. LichoNiespi 29.12.2023 13:28

    Rzad/rzond chce im dac podwyzke 3 % a oni chcom podwyzke 35%…..35% to rzadania/rzondania urojone….3,4,5 a nawet 10% …to jeszcze w normie ale 35% to juz pszesada……niech tych doktorkow wymieniom na polskich lekarzy ktorzy beda/bedom szczesliwi przy tych 3% a nawet 2/5% podwyzki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.