66,2% Islandczyków głosowało na “tak”

Opublikowano: 22.10.2012 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 524

Na krótko przed północą, opublikowane zostały pierwsze wyniki referendum doradczego, które przeprowadzono wczoraj w sprawie nowej konstytucji. Zgodnie z informacjami podanymi przez ruv.is, aż 66,2 proc. wyborców głosowało za przyjęciem projektu nowej konstytucji, który został przygotowany przez Radę Konstytucyjną.

We wczorajszym referendum wzięło udział 86.165 osób. Łącznie 54 543 wyborców powiedziało tak, 27 871 było na nie, a 3613 kart wróciło pustych, 138 zostało uznanych za nieważne, informuje ruv.is.

Frekwencja w lokalach wyborczych była różna, ale w dzielnicy Reykjavik Południe wyniosła ona około 51,4 proc. Głosowanie obejmowało sześć pytań, na które wyborcy mieli odpowiedzieć „tak” lub „nie”.

Referendum nie jest jednak wiążące, ponieważ ostateczną decyzję dotyczącą przyjęcia projektu nowej konstytucji, która miałaby zastąpić istniejącą konstytucję z 1944 roku podejmie parlament.

Źródło: Informacje.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Ernesto 22.10.2012 12:28

    Żeby poznać odpowiedź dlaczego ktoś głosował przeciw nowej Konstytucji, potrzebne byłyby statystyki dotyczące przekroju tej grupy. Wiekowego, wykształcenia a przede wszystkim statusu majatkowego… Bogatsi zawsze będą przeciw demokracji. Bo ta prawdziwa demokracja to też a może przede wszystkim, demokracja gospodarcza.

  2. _SL_ 22.10.2012 13:50

    Witam. Najwazniejsze to zdawac soebioe sprawe nad czym glosowano a nie piac radosnie-bez wiedzy o czym glosowano-chwalac demokracje bezposrednia ktorej NA ISLANDII NIE MA!

    Icelandic constitutional referendum, 2012
    Questions

    The referendum consisted of six questions:[3]

    1. Do you wish the Constitution Council’s proposals to form the basis of a new draft Constitution?
    2. In the new Constitution, do you want natural resources that are not privately owned to be declared national property?
    3. Would you like to see provisions in the new Constitution on an established (national) church in Iceland?
    4. Would you like to see a provision in the new Constitution authorising the election of particular individuals to the Althingi more than is the case at present?
    5. Would you like to see a provision in the new Constitution giving equal weight to votes cast in all parts of the country?
    6. Would you like to see a provision in the new Constitution stating that a certain proportion of the electorate is able to demand that issues are put to a referendum?

    Zastanowcie sie chwile.
    Wiekszosc tych postanowien jest NORMA w wieksosci panstw Zachodu, referendum wynika z tego faktu, ze Islandia jest zacofana prawnie wzgledem panstw Zachodu. Nie ma tam zadnej demokracji bezposredniej, tak czesto opiewanej i blednie laczonej z Islandia, tylko wyzsza swiadomosc obywatelska, wieksze przywiazanie do prywatnosci i posiadamia jak i zapis mowiacy o referendum w przypadku zawetowania ustawy przez prezydenta(nie ma opcji referendum obywatelskiego).

    Ad.1-wiadomo

    Ad.2 Nacjonalizacja wolnych zasobow(poza bedacymi juz w rekach prywatnych). Wiekszosc panstw zrobila to juz w XIX wieku, rybozercy dopiero teraz wpadli na ten pomysl.

    Ad3-Dla zwolennikow lewicy opiewajacej fakty bez zapoznaia sie z nimi-czyli zabezpiezenia Narodowego Kosciola Islandii w nowej konstytucji. Tu troche statystyki:
    “Około 79% społeczeństwa kraju należy do Kościoła Islandii, a odsetek chrześcijan wynosi 90%. Dziewięć na dziesięć dzieci zostaje ochrzczonych w ciągu pierwszego roku życia, 90% młodzieży zostało konfirmowane, a 85% ślubów i 99% pogrzebów odbywa się w kościele. Znacznie mniejszy odsetek wiernych bierze udział w cotygodniowych nabożeństwach, ale te odbywające się w święta przyciągają nierzadko tłumy. Badania statystyczne pokazują, że jedynie 10% dorosłych członków Kościoła uczestniczy w obrzędach religijnych przynajmniej raz w miesiącu. Większość dzieci uczonych jest wieczornej modlitwy w swoich domach. W szkołach podstawowych nauczane są historie biblijne. Krajowe radio transmituje nabożeństwa w każdą niedzielę rano, a także modlitwy dwa razy dziennie. Według badań 51% Islandczyków jest religijna.”

    Ad.4 & 5 Ordynacja wyborcza, zabezpieczeni startu wolnych kandydatow(norama w systemach, najbardziej rozwiniete w JOW’ach), zabezpieczenie rownosci glosow we wszystkich rejonach kraju(norma w wiekszosci systemow).

    Ad.6 Ustanowienie instytucji referendum obywatelskiego(to norma w Europie), przez co Islandia MOZE zaczac byc nazywana w przyszlosci demokracja bezposrednia.
    Finalnie to OBYWATELE beda mogli zwolywac referendum a nie parlament i prezydet(do tej pory automatycznie w przypadku weta).

    Nichil novi, jednak znajdzie sie horda niedoinformowanych cmokaczy rozpouszczajacych sie nad “demokracja bezposrednia Islandii”. Pewnie znajda sie nawet szalency bredzacy o demokracji bezposredniej i komunizmie na Islandii jak tu juz to mialo miejsce w przeszlosci :).

  3. _SL_ 22.10.2012 14:55

    errata-Nihil novi oczywiscie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.