29 osób zmarło z powodu błędnie wypisanych recept przez NHS

Opublikowano: 02.10.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1286

Z powodu błędnie wypisanych recept na leki tysiące osób zostało poszkodowanych, a 29 straciło swoje życie. Lekarze NHS przepisywali złe leki lub w niewłaściwych dawkach. Zdarzały się też przypadki nie podania pacjentowi odpowiedniego preparatu na czas.

Według oficjalnych zapisów zawartych systemie NRLS, w minionym roku na terenie UK działało 219 trustów NHS, a w 105 z nich popełniono błędy w tym zakresie. W 98 trustach odnotowano wzrost liczby omyłek w zakresie wystawianych recept w 2021. Większość z nich została zarejestrowana jako pomyłki, które nie zaszkodziły pacjentom. Warto jednak zaznaczyć, że w skali całego kraju ilość tego typu „wpadek” National Health Service zmniejszyła się z prawie 45 tysięcy (dokładnie 44 928) w 2020 do ponad 43 tysięcy (43 452) w roku zeszłym. Niemniej, błędy w przepisanym dawkowaniu czy wystawienie recepty na zły preparat miały przyczynić się do kilkudziesięciu zgonów. Jak podaje tabloid „The Sun” ponad 5000 z tych przypadków spowodowało niski poziom szkód dla pacjenta, ale wymagane było leczenie. 150 przypadków spowodowało średni stopień szkód, a 49 – poważny stopień szkód.

Liczba zgonów w wyniku pomyłki przy wystawianiu recepty przez lekarza NHS wynosi 29. Wśród pacjentów, którzy zmarli była kobieta w ciąży. Umarła po zażyciu niewłaściwej dawki leków.

„Istnieją wyraźne wady w stosowanych obecnie metodach przepisywania recept. NHS przyznało, że prawie jeden na sześć trustów wciąż nie ma w pełni finansowanego planu wprowadzenia systemu elektronicznych recept. Oznacza, że ​​nadal częściowo polega się w nich na ręcznie wypisywanych receptach” – komentował dla „The Sun” Jonathan White, dyrektor ds. prawnych w National Accident Helpline. „To sprawia, że ​​recepty są bardziej podatne na ludzkie błędy”.

„W przypadku bardziej wrażliwych pacjentów, którzy są w podeszłym wieku lub przebywają w domach opieki, potrzeba ta jest jeszcze większa, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że tacy pacjenci będą w stanie samodzielnie sprawdzić swoje recepty. Najważniejsze jest więc, aby NHS zmniejszyło ryzyko błędów po swojej stronie” – podsumowywał White.

Do tych statystyk w oficjalnym komunikacie odniosło się NHS. Przedstawiciel brytyjskiego systemu ochrony zdrowia zapewniał, iż bezpieczeństwo pacjentów jest najważniejsze, a pomyłki przy wypisywaniu recept są „rzadkie”, szczególnie jeśli porównać je z ogromną liczbą osób, które każdego roku leczone są w szpitalach na Wyspie. „Konieczne jest szybkie zgłaszanie wszelkich błędów i podejmowanie działań, aby zapobiec takim błędom w przyszłości” – czytamy.

Dodajmy, iż NHS zainwestowało 75 milionów funtów w elektroniczne systemy wystawiania recept, które mogą zmniejszyć błędy w wystawianiu recept o prawie jedną trzecią.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Vici 02.10.2022 22:32

    A ilu pacjentów zmarło w wyniku zaplanowanych działań? Np. podania dużej ilości metazolamu?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.