Żydzi przeciwko wojnie w Gazie

Opublikowano: 21.11.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1372

Publikujemy oświadczenie organizacji Jewish Voice for Labour (JVL – Żydowski Głos na rzecz Partii Pracy) w sprawie wojny w Strefie Gazy. To brytyjska organizacja żydowska działająca w strukturach Partii Pracy. Treść tego oświadczenia działacze JVL rozpowszechniali w formie ulotek podczas wielotysięcznych demonstracji propalestyńskich w Londynie, w których udział wzięły tysiące Żydów przeciwnych polityce Izraela. Oświadczenie można też przeczytać na ich stronie internetowej.

Treść oświadczenia

Gdy Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, António Guterres, powiedział, że morderstwa Hamasu dokonane na Izraelczykach w październiku 2023 roku nie wydarzyły się w próżni, został natychmiast oskarżony przez ambasadora Izraela przy ONZ o „oszczerstwo rytualne” przeciwko Żydom, za co musi przeprosić albo zrezygnować.

On, podobnie jak my, potępia te zabójstwa, ale jednocześnie podważa izraelskie twierdzenie, że historia zaczęła się 7 października. Według narracji izraelskiej nic, poza bestialską nienawiścią, nie tłumaczy 7 października, a ten dzień uzasadnia wszystko, co Izraelczycy robią od tamtego czasu.

Izraelska reakcja na przemówienie Guterresa była oburzająca, szczególnie biorąc pod uwagę to, że pochodziła od rządu, który w tym samym czasie, na masową skalę stosował wobec mieszkańców Gazy politykę zbiorowej odpowiedzialności, bombardując domy, szpitale, infrastrukturę i bez rozróżnienia zabijając tysiące ludzi, w tym dzieci w niewyobrażalnych liczbach.

Zabijanie z wysokości 20 000 stóp jest tak samo niemoralne, jak zabijanie z bliskiej odległości. Odległość i technologia nie dodają moralności. Guterres stwierdził prosty fakt, uznawany przez nas i wiele tysięcy Żydów na całym świecie: “Palestyńczycy byli poddawani 56 latom okupacji, byli przesiedlani, a ich domy burzone. Ich nadzieje na polityczne rozwiązanie znikają”.

Oto tło palestyńskiego oporu. To historia, która rozpoczęła się na długo przed powstaniem obecnego ultranacjonalistycznego, rasistowskiego rządu Izraela. To historia wywłaszczenia i opresji sięgająca nawet przed powstanie w 1948 roku Państwa Izrael i wynikającej z tego palestyńskiej katastrofy, Nakby. Każda pokojowa droga na rzecz osiągnięcia sprawiedliwości, wolności i równości dla Palestyńczyków została zamknięta. Oczekuje się od nich, że ulegną w podległości wobec żydowskiego państwa supremacji, uciekną z własnej ziemi albo umrą.

Branie cywilnych zakładników jest naganne, ale naganne są także naloty izraelskiej armii w środku nocy, by porwać Palestyńczyków i przetrzymywać ich bez postawienia zarzutów i bez procesów, co bez przerwy ma miejsce na Zachodnim Brzegu Jordanu. Więźniowie muszą zostać uwolnieni.

Kiedy Izrael twierdzi, że toczy wojnę z Hamasem, broniąc się przed terroryzmem, w rzeczywistości dokonuje czystki etnicznej Palestyńczyków, dopuszczając się zbrodni wojennych i łamiąc prawo humanitarne.

Izrael twierdzi, że chroni życie Żydów i oskarża swoich krytyków o antysemityzm. Ale w rzeczywistości naraża na niebezpieczeństwo Żydów na całym świecie poprzez kojarzenie wszystkich Żydów z niosącym śmierć oblężeniem Strefy Gazy, nielegalną kolonizacją Zachodniego Brzegu, Wschodniej Jerozolimy i Wzgórz Golan oraz trwającym wygnaniem ponad sześciu milionów palestyńskich uchodźców na Bliskim Wschodzie i poza nim.

Nie może być pokoju bez sprawiedliwości, godności i równości dla wszystkich — Palestyńczyków i Izraelczyków, Żydów, chrześcijan i muzułmanów — wszystkich, którzy mieszkają między rzeką Jordan a Morzem Śródziemnym.

Mówimy:

– Nie w naszym imieniu!

– Zatrzymać zabijanie mieszkańców Gazy!

– Zakończyć apartheid!

– Zakończyć okupację!

– Wolność dla zakładników!

– Wolność dla więźniów!

Tłumaczenie: B.Z.
Źródło zagraniczne: JewishVoiceForLabour.org.uk
Źródło polskie: Lewica.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.