„Związkowa Alternatywa” wygrała w sądzie z ZUS-em

Opublikowano: 10.10.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1625

Sąd Apelacyjny w Warszawie przychylił się do decyzji sądu pierwszej instancji i oddalił zażalenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeciwko Związkowi Zawodowemu „Związkowa Alternatywa”. W sprawie chodziło o użycie przez organizację w spotach radiowych w kampanii referendalnej sformułowania „prezeska ZUS, Gertruda Uścińska odmawia prawa do legalnego strajku”.

W swoim orzeczeniu sąd pierwszej instancji uznał, że niewątpliwie ZUS odmówił prawa do strajku, natomiast kwestia jego ewentualnej legalności powinna być przedmiotem odrębnego postępowania. W zażaleniu ZUS nieoczekiwanie radykalnie zmienił sposób argumentację, twierdząc, że prezes ZUS wcale nie odmawia prawa do legalnego strajku i wcale nie zakazuje prowadzenia referendum strajkowego.

W uzasadnieniu decyzji o oddaleniu zażalenia Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji, pisząc, że „Zażalenie jest niezasadne. Sąd Apelacyjny podziela ustalenia faktyczne dokonane przez Sąd Okręgowy, przyjmując je za własne. Trafnie też Sąd Okręgowy ocenił rozpoznawany protest referendalny, jako niezasadny”.

Sąd dodał jednocześnie, że „Uczestnik wykazał dowodowo, że pracodawca starał się przeciwdziałać przeprowadzeniu referendum strajkowemu, m.in. kierując do pracowników drogą mailową pisma informujące, że referendum strajkowe jest nielegalne. Pracodawca w mailu skierowanym do pracowników z dnia 15 września 2023 r. podnosił, że jeżeli nie zaistniał spór zbiorowy, to nie może być prowadzone referendum strajkowe. Z kolei w mailu z dnia 19 września 2023 r. wskazywał, że uznaje referendum strajkowe za nielegalne, zaś udział w nim bezprzedmiotowy”.

Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny i nie przysługuje od niego odwołanie.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz (przewodniczący ZZ „Związkowa Alternatywa”)
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.