Zamiast rządzić w czasach pandemii wynajęli podwykonawcę

Opublikowano: 02.10.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1148

Opozycyjna Coalition Avenir Québec i jej lidera François Legault ostro skrytykowali partię rządzącą Quebekiem po tym, jak ujawniono, że rząd tej kanadyjskiej prowincji przyznał dużej amerykańskiej firmie konsultingowej kontrakt w wysokości 35 000 dolarów dziennie za zarządzanie pandemią COVID-19.

Legault przyznał, że McKinsey & Company doradzała rządowi w zakresie najlepszych praktyk z całego świata, gdy Quebec stanął w obliczu pandemii. Firma „ratowała życie”, stwierdził lider CAQ. Klientami firmy są m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Pfizer, a także Fundacja Billa i Melindy Gatesów (Bill & Melinda Gates Foundation).

Radio Canada ujawniło, że McKinsey obciążył rząd Quebecu kwotą 6,6 miliona dolarów – czyli 35 000 dolarów dziennie – i odegrał kluczową rolę w reakcji rządu na pandemię, prowadząc spotkania strategiczne i doradzając rządowi w sprawie zakupu środków ochrony osobistej.

Liderzy czterech pozostałych głównych partii twierdzą, że decyzja o przyznaniu milionowych kontraktów globalnej firmie konsultingowej – oraz brak jasności co do wpływu, jaki firma miała na gabinet Legault – odzwierciedla szerszy brak przejrzystości quebeckiego rządu prowincyjnego.

Konserwatywny przywódca Éric Duhaime zażądał publicznego dochodzenia w sprawie kontraktów udzielonych McKinsey. „To bardzo niepokojące. Jak to się dzieje, że zagraniczna firma taka jak ta była w stanie odegrać tak dużą rolę w tak poważnym kryzysie?” – zapytał pytał. „Mamy prawo wiedzieć, co się stało”.

Radio Canada poinformowało, że Quebec zgodził się, aby McKinsey nie ujawniał władzom prowincji swoich innych klientów, co, jak powiedział Duhaime, stwarza poważne obawy o konflikt interesów. Klientem McKinsey był producent szczepionek COVID-19 Pfizer, a tymczasem firma była zaangażowana w planowanie strategii szczepień przeciwko COVID-19 w Quebecu również przy użyciu szczepionek tego koncernu farmaceutycznego.

Legault bronił kontraktów, twierdząc, że doradztwo McKinsey jest szeroko wykorzystywane przez inne rządy oraz w sektorze prywatnym. „Decyzję o udzieleniu kontraktu spółce podjęła administracja, a nie rząd” – tłumaczył Legault dodając, że pilność sytuacji uzasadniała przyznanie kontraktów bez postępowania przetargowego obowiązującego w przypadku zamówień publicznych. „Ostatecznie to do mnie i mojego zespołu należało podejmowanie decyzji, ale myślę, że zalecenia, które otrzymaliśmy od McKinseya, pomogły nam uratować życie” – dodał.

W Stanach Zjednoczonych McKinsey stanął w obliczu dochodzenia w sprawie konfliktu interesów ze względu na doradztwo organom nadzoru zdrowia, a także pracę dla producentów leków opioidowych nad zwiększaniem sprzedaży środków przeciwbólowych.

Środki antypandemiczne przyjęte przez rząd Quebecu należały do najbardziej drakońskich na świecie i obejmowały paszporty szczepionkowe, zakaz wejścia do kościołów, zakaz nabywania alkoholu i towarów w sklepach wielkopowierzchniowych dla osób niezaszczepionych.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

9

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.