Zagadkowa śmierć podczas poszukiwań Grzegorza Borysa

Opublikowano: 21.11.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4070

Dlaczego strażak płetwonurek zginął podczas poszukiwań Grzegorza Borysa? To wciąż pozostaje zagadką. Prokurator powołał biegłych, którzy mają pomóc w ustaleniu przebiegu zdarzeń.

Przypomnijmy, że 27-letni Bartosz Błyskal zmarł wskutek wypadku podczas akcji poszukiwawczej Grzegorza Borysa. Okazuje się, że przyczyną śmierci nie było, jak początkowo sądzono, utonięcie.

Jak przekazała rzecznik prokuratury Grażyna Wawryniuk, mężczyzna nie utonął, ale zmarł wskutek niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Wyniki sekcji zwłok skomentował dla Radia ZET jeden ze szczecińskich lekarzy. – Takie rozpoznanie mogłoby sugerować, że zgon nastąpił na przykład na skutek zawału serca bądź braku powietrza do oddychania. Zakładając, że 27-letni mężczyzna był dopuszczony do tego typu prac, musiał mieć świeże świadectwo lekarskie. Można więc prawdopodobnie wykluczyć zawał jako przyczynę śmierci. Stąd z dużym prawdopodobieństwem zgon nastąpił na skutek uduszenia – stwierdził lekarz.

Dlaczego profesjonalny nurek, wyposażony w specjalistyczny sprzęt, miałby udusić się pod wodą? Jak się okazuje, centrala łączności podwodnej była zepsuta i od kilku tygodni znajdowała się w naprawie. Potwierdza to rzecznik Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, brygadier Jacek Jakóbczyk. W rozmowie z Radiem ZET przekazał, że z powodu awarii sprzętu łączność odbywała się jedynie fizycznie przez tak zwaną kablolinę.

Niewykluczone więc, że nurkowi zaczęło brakować tlenu. W razie niebezpieczeństwa mógł wzywać pomoc jedynie szarpnięciami za przewód asekuracyjny. Według nieoficjalnych informacji, do jakich dotarło Radio ZET, Bartosz Błyskal po raz ostatni schodził pod wodę, mając zapas powietrza na około 20-25 minut. Akcja ratunkowa trwała ponad godzinę.

Jak przekazała Radiu ZET rzecznik prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, decyzja o powołaniu biegłych zapadła pod koniec ubiegłego tygodnia. Chodzi o specjalistów z zakresu bezpieczeństwa nurkowania oraz medycyny hiperbarycznej. „Powołano ich dla oceny prawidłowości decyzji podejmowanych w miejscu prowadzonych czynności poszukiwawczych. Badaniu biegłych zostanie poddany również sprzęt, który był używany przez nurka” – mówi Radiu ZET prokurator Wawryniuk.

Autorstwo: KM
Na podstawie: Radio ZET
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kufel10 22.11.2023 03:58

    Wielu strażaków brało “marchewkę”, na fb są stosowne profile, publikuje się tam wiele klepsydr takich młodzieńców słuchających ksiondza i telewizora.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.