Wściekli rolnicy blokują drogi w całej Polsce

Opublikowano: 24.01.2024 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3695

O 12.00 ruszył ogólnopolski protest rolników, ale protestujący w ciągnikach i samochodach pojawili się na ulicach polskich miejscowości dużo wcześniej. Skala protestu jest ogromna.

Rolnicy protestują na ulicach w miejscowościach, których liczba według różnych źródeł waha się od 170 do nawet 250. Na nagraniach dostępnych w sieci widzimy setki ciągników przyozdobionych biało-czerwonymi flagami. Główne protesty prowadzą związki rolnicze, ale do manifestacji przyłączają się także niezrzeszone osoby prywatne.

Dlaczego rolnicy protestują? Protestujący rolnicy przedstawili dwa główne postulaty: „Dopuszczenie na rynek europejski towarów rolno-spożywczych z krajów pozaunijnych, bez żadnych regulacji, jest skrajną nieodpowiedzialnością Komisji Europejskiej i zagraża naszemu istnieniu. Zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europejczyków! Żądamy przygotowania strategii akcesyjnej Ukrainy do Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa z podziałem na sektory!” – czytamy.

Rolnicy apelują o rewizję Wspólnej Polityki Rolnej w UE, która powinna być „spójną politykę regionów, uwzględniającą specyfikę rolnictwa na danym terenie”. „Protestujemy przeciwko ograniczeniu produkcji roślinnej i zwierzęcej i nakładaniu kolejnych obostrzeń środowiskowych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu (ekoschematy, ugorowania). ŻĄDAMY zmian w ekoschematach i warunkowości: mniej biurokracji a więcej biologizacji” – piszą dalej rolnicy.

Uczestnicy protestu sprzeciwiają się również „gwałtownym i nieprzemyślanym zmianom w produkcji rolnej” i żądają większego wpływu na zmiany Krajowego Planu Strategicznego.

Wśród postulatów rolników znajdziemy także m.in.: rozdysponowanie tzw. „trzydziestek” wśród rodzinnych gospodarstw, wprowadzenie regulacji prawnych chroniących opłacalność w produkcji roślinnej, utrzymanie w 2024 r. dopłat będących rekompensatą za kryzys spowodowany sprowadzeniem ukraińskiego zboża, wsparcie rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego, wsparcie rozwoju spółdzielczości oraz stworzenie systemu zabezpieczeń przed wahaniami rynkowymi.

Większa część postulatów rolników, to niestety postulaty silnie etatystystyczno-lewicowe. W żądaniach protestujących znalazło się zaledwie kilka okołowolnościowych punktów – domagają się np. odejścia od ograniczeń dot. hodowania niektórych zwierząt (np. zwierząt futerkowych).

Protestujący mają wsparcie ze strony Konfederacji, czyli koalicji Nowej Nadziei, Ruchu Narodowego oraz Konfederacji Korony Polskiej.

Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. Denisrozrabiaka 24.01.2024 19:16

  Co by nie mówić, mądrze robią, we Francji obornikiem w budynki rządowe. A w Polsce ludziom przeszkadzają dojechać z pracy do domu. Dla przypomnienia wybory już się odbyły jakieś pół roku temu.

 2. shkshk 24.01.2024 22:00

  Protest wymierzony w obywatli… Na szczęście PO i tusk jak kiedyś morawiecki działają bez przeszkód i spokojnie dojadą do domu w którym mają święty spokój. Co najwyżej obejrzą w TV straszne protesty.

 3. Admin WM 24.01.2024 22:47

  No właśnie. Dlaczego oni blokują drogi, a nie domy polityków i urzędy, skoro chcą przekonać do siebie zwykłych ludzi? Świat się zmienia, a oni ciągle protestują tak samo, jak 10 czy 20 lat temu, i nie widzą, że ta metoda przestała być skuteczna, a nawet stała się antyskuteczna — wywołuje niechęć zwykłych ludzi do rolników. A politycy się śmieją, bo nie mają z powodu protestów żadnych uciążliwości.

 4. Jolanta Góralska 25.01.2024 09:17

  Zastanawia mnie ludzka cierpliwość kiedy w dużych miastach notorycznie od kilkunastu lat całkowita nieprzejezdność i objazdy “remontowanych ” centrów są szykowaniem do architektury 15 minutówek. Remonty źle zrobionych nawierzchni znoszone są też cierpliwie i codziennie przez okrągły rok, ale nie istnieją obywatelscy inspektorzy, których zainteresowałaby przyczyna tak wielkiej skali partactwa dająca gwarancje….zatrudnienia.
  W proteście pod określonym adresem natychmiast znalazłby się oskarżyciel upatrujący domniemanego zastraszania, groźby karalnej, nękania i mowy nienawiści, na którą bardzo liczy nowa ekipa, że zapełni więzienia ,,wichrzycielami” ich chaosu. Żadna ekipa z dotychczasowych nie zaznała prawdziwego respektu do społeczeństwa, które nie tylko skrytykuje złodziejstwo, ale powinno dawać po łapach i odwoływać z dowolnego urzędu po udowodnieniu winy.

 5. Wolfman 25.01.2024 09:28

  Czy tych polityków nie stać na wynajem drogich hoteli na koszt podanika?
  Zamiast narzekać to dołączyć do walki z zielonym ładem

 6. elroman 25.01.2024 09:32

  Ja bym całkowicie zablokowal granicę z ukrainą i wówczas zostało by osiągnięte porozumienie.

 7. Stanlley 25.01.2024 11:16

  Póki nie będzie protestów pod domami polityków, posłów , radnych i burmistrzów to nic się nie zmieni. Mieli pół roku temu szansę podczas wyborów… ale zagłosowali na sprawdzonych kłamczuchów to teraz jest i efekt…

 8. Baltazar Bombka 25.01.2024 15:57

  Spokojnie, za chwilę zacznie się wiosna, traktory wrócą na pola i tyle będzie z protestów.

 9. Katarzyna TG 25.01.2024 16:31

  Zamiast utrudniać nam życie powinni utrudniać życie tym którzy je nam utrudniają a więc powinni blokować Sejm, Kancelarię Premiera, Prezydenta, domy polityków. Ciekawe czy kiedyś na to wpadną zanim eurokołchoz rękami sprzedajnych polityków ich wszystkich wykończy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.