Wrzenie ulic – reakcja 57 państw arabskich

Opublikowano: 12.11.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 2256

Rząd w każdym państwie jest mniejszością. Choćby objął wszystkie siłowe resorty i media, społeczeństwo skupione wyłącznie na jednym celu zawsze jest w stanie wygrać. Powściągliwa polityka prezydenta Egiptu będzie musiała przyjąć nieco bardziej elastyczny kierunek nie tylko pod wpływem nastrojów społecznych demonstrowanych na ulicach, czy na stadionie w Kairze. Czynnikiem dodatkowym jest stanowisko państw arabskich opracowane w wyniku ostatniego spotkania przywódców tych państw w Rijadzie. Wydarzenie miało miejsce w miniony weekend (10-11 listopada 2023 r.) Deklarację przyjętą na spotkaniu omówił w studio telewizji Al Jazeera Marwan Bishara – doświadczony analityk, zwracający uwagę na ocenę skuteczności dokumentu. Jego istotą jest jedność państw arabskich i wola skutecznego, równoległego oddziaływania na rządy USA i Izraela.

Deklaracja jest wolą i stanowiskiem 57 państw muzułmańskich, w większości arabskich. Konkluzja szczytu wskazała, że niemal 1/3 państw świata mówi jednym donośnym głosem: sytuacja tocząca się w Gazie jest nie do przyjęcia. Jako zbrodnia wojenna dokonywana masowo na mieszkańcach Gazy, stawia Izrael i USA w roli sprawców i współsprawców jej realizacji, przy braku znamion samoobrony. Argument samoobrony jest całkowicie bezzasadny. W związku z tym oświadczeniem podjęte zostają kroki prawne przeciwko Izraelowi na forum ONZ.

Należy zaznaczyć, że chociaż część z tych krajów nie ma wzajemnych relacji, a ich przywódcy nie rozmawiają ze sobą, brak im stosunków dyplomatycznych, a mimo to były na spotkaniu i przyjęły wspólną deklarację. Niektóre z nich, choć nawet bardzo uzależnione od USA jako ich klienci, inne wrogo nastawione, jeszcze starają się normalizować relacje z Izraelem i USA. Jedność tak wielu i wymowa oświadczenia będzie mieć reperkusje. Niewątpliwie, oczekiwania społeczne są znacznie większe, sądząc z poziomu frustracji obserwowanej w mediach społecznościowych. Nic dziwnego, skoro od tygodni żywność, woda, pomoc medyczna nie dociera do Gazy z premedytacją poddanej oblężeniu przez wojska izraelskie, gdy masowe zabijanie trwa nieustannie.

Najistotniejszy jest wpływ na decyzje amerykańskie, bo w ocenie Marwana Bishara „Bez tej administracji Izrael dawno byłby zmuszony do zakończenia swoich niszczycielskich działań”.

Czy poza deklaracją kraje arabskie potrafią zrobić cokolwiek więcej, by zakończyć ludobójstwo? Państwa graniczące z Izraelem – przykładem jest Egipt, mogłyby powołać się na deklarację 57 państw arabskich i muzułmańskich, by przerwać oblężenie Gazy. Byłoby to wdrożeniem postanowień szczytu, poważnym potraktowaniem jego wniosków, co wywarłoby presję na Izrael jak również USA. Kraje pragnące normalizacji swoich relacji z Izraelem mogłyby zerwać stosunki, mając za tą decyzją poparcie 57 innych sygnatariuszy deklaracji. Zwłaszcza że wszystkie zgodnie widzą i potępiają izraelskie zbrodnie wojenne.

Problemem świata arabskiego i jego oczekiwań jest jego niestabilność ocen. Tu warto przypomnieć, jak bardzo część z nich jest zniszczona wojnami domowymi. Ci, którzy byliby w stanie podjąć działanie – nie chcą, albo brak im przekonania o swojej skuteczności. Pozostaje faktem, że istnieje kwestia podzielenia i słabości państw arabskich, a mimo tych trudności wypracowano wspólną deklarację, co ma istotne znaczenie dla wspólnoty.

Na wynik spotkania państw arabskich Izrael zareagował niczym niewzruszony recydywista. W ciągu kilku godzin od jego zakończenia wydał ostrzeżenie dla Hezbollahu w Libanie, że jeśli Liban włączy się do wojny, cywile będą pierwszymi, którzy zapłacą za to.

Marwan Bishara dostrzega, że to typowa retoryka zbrodniarzy wojennych. Rządzący Izraelem, jego zdaniem, wcześniej uprawiali zbrodniczą politykę, a teraz uciekają się do zbrodni wojennych. Skoro prezydent Izraela twierdzi, że w Gazie nie ma niewinnych, a wszyscy Palestyńczycy ponoszą odpowiedzialność za wojnę toczącą się od 7 października tego roku, minister obrony tegoż państwa nazywa ich wszystkich ludzkimi zwierzętami, co oznacza, że Libańczyków potraktuje w ten sam sposób. Dzieci, kobiety, mężczyźni to tylko dla nich zwierzęta, które poddane będą rzezi w ramach zemsty. Mamy do czynienia z jawną deklaracją intencji i działaniem, co wyczerpuje definicję „zbrodni wojennej” według przepisów międzynarodowych.

Martwi, że ewentualna zapowiedź Hezbollahu o ataku Izraela od północy spowodowała napłynięcie amerykańskiej armady we wschodniej części Morza Śródziemnego. Izraelczycy nie chcieliby kolejny raz doświadczyć zdarzeń z 7 października 2023 r. Teraz to oni zainicjują agresję na Liban, żeby Amerykanie i wspierający ich Europejczycy odparli potencjalny atak. Oni sami, dopiero jak skończą działania wojskowe w Gazie, wtedy przystąpią do rozgrywki z Libanem. To jest bardzo niebezpieczne.

Decydenci państw Zachodu powinni usłyszeć głos większości państw nie tylko muzułmańskich, gdzie ulice zapełnione setkami tysięcy manifestantów osiągnęły temperaturę wrzenia.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Vaunes 13.11.2023 00:22
  2. replikant3d 13.11.2023 17:48

    Syjoniści się nie boją. Trzymają swoje ,,łapy,, na wszystkich finansach świata. Mogą robić co chcą…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.