Władze Indii rozważają sztuczne wywoływanie deszczu

Opublikowano: 20.11.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1740

Władze indyjskiej stolicy New Delhi mają zamiar rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza przy użyciu geoinżynierii. Zamierzają wywoływać sztuczne opady deszczu, którego krople mają w założeniu wiązać się z zanieczyszczeniami w powietrzu i w konsekwencji oczyszczać je.

Technologia wywoływania sztucznego deszczu polega na rozpraszaniu w chmurach specjalnych substancji powodujących powstawanie jąder kondensacji, takich jak jodek srebra, suchy lód i sól. Celem jest zmuszenie chmur do tego, aby opadły w formie deszczu.

Odpowiednie rozmowy na ten temat stosowania tej technologii geoinżynieryjnej są prowadzone z Urzędem Meteorologicznym Indii oraz Indyjskim Instytutem Technologii. Eksperci oceniając sytuację powiedzieli, że sztuczny deszcz może być wywołany w najbliższych dniach, gdy pojawią się sprzyjające warunki pogodowe, w tym wiatr i chmury.

W poniedziałek 5 listopada stężenie pyłów PM 2,5 w New Delhi było ponad 25-krotnie wyższe niż bezpieczny poziom ustalony przez WHO dla ludzi. Eksperci przypisują gwałtowny wzrost poziomu zanieczyszczenia działaniami rolników, którzy palą trawę jesienią po zbiorach.

Być może pierwszą okazją przetestowania nowej technologii będzie zanieczyszczenie po festiwalu świateł w Diwali, w którym masowe wybuchy petard i fajerwerków skutkują dramatycznym pogorszeniem jakości powietrza, w bardzo krótkim czasie. Deszcz byłby tam wybawieniem. Według danych WHO, każdego roku z powodu indyjskiego smogu umiera tam około miliona ludzi.

Na podstawie: TimesOfIndia.IndiaTimes.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.