Więzieni za próby samostanowienia

Opublikowano: 22.11.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 664

PERU. Peruwiańska organizacja amazońskich Indian AIDESEP i niemiecka organizacja Gesellschart bedrohte Völker wyraziły zaniepokojenie kontynuacją polityki represji wobec ludności tubylczej przez peruwiański rząd i nowo obranego prezydenta kraju Ollanta Humalę. Obie organizacje zwracają szczególną uwagę na przykład Abu Zebelio Kayapa z plemienia Awajun, prezesa regionalnej organizacji ODECOFROC, który ośmielił się bronić ziemi przodków przed działalnością górniczą, sprzeciwiając się niszczeniom lasów i zmianie ekosystemu regionu.

W styczniu 2009 roku pięciu pracowników spółki wydobywczej Aphrodite wkroczyło na terytorium Indian Awajun, bez konsultacji i uprzedniej zgody rdzennych mieszkańców. Zaskoczeni naruszeniem rodowych praw autochtoni, postanowili zatrzymać całą piątkę do czasu wyjaśnienia tego incydentu. Pod dokumentem wydanym tego dnia przez społeczność podpisało się wielu jej członków, tak, że było jasnym, iż powzięta decyzja była rezultatem konsensusu całej wspólnoty. Nie mogąc pozwać wszystkich tych ludzi, przedstawiciele spółki Aphrodite postanowili pociągnąć do odpowiedzialności głównego reprezentanta tutejszych Awajun, Zebelio Kayapa, choć ten nie był obecny na miejscu podczas zbiorowego aresztu, którym objęto niefrasobliwych pracowników.

Wydanie nakazu aresztowania Zebelio Kayapa jest kolejną odsłoną długiej walki rdzennych mieszkańców o prawo do samostanowienia oraz obrony indywidualnych i zbiorowych praw, gwarantowanych im przez tradycyjną autonomię, peruwiańską konstytucję i Międzynarodową Organizację Pracy ILO’169.

Przedstawiciele i przywódcy Indian Awajun z dorzecza pięciu rzek, zrzeszeni w organizacjach AIDESEP i ORPIAN wezwali ponadto do uwolnienia trójki współplemieńców oskarżonych i przetrzymywanych za udział w tragicznych wydarzeniach pod Bagua, 5 czerwca 2009 roku, kiedy to podczas starcia sprokurowanego przez ekspansywną politykę byłego prezydenta Alana Garcię, zginęło 23 policjantów i 10 Indian. Jak zauważają apelujący, żadnemu z uwięzionych mężczyzn nie udowodniono użycia siły, akt ich oskarżenia opiera się więc na poszlakach i przesłankach miernej próby.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: aidesep.org.pe
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Obi-Bok 22.11.2011 11:22

    Gdy “pieniądz” jest naczelnym celem dążeń i treścią marzeń, ludzie zaczynają być okrutni dla siebie nawzajem..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.