Więcej Polaków mieszka zagranicą

Opublikowano: 21.11.2018 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2060

Główny Urząd Statystyczny poinformował o wzroście liczby Polaków, którzy na stałe mieszkają poza granicami naszego kraju. Choć w ubiegłym roku w porównaniu do roku wcześniejszego takich osób był o zaledwie jeden procent więcej, to i tak zmuszonych do pracy poza Polską jest już blisko 2,54 miliona polskich obywateli, wybierających najczęściej życie w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii.

„Zgodnie z wynikami opracowanego szacunku, w końcu 2017 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 540 tys. mieszkańców naszego kraju, tj. o 25 tys. (1%) więcej niż w 2016 roku. W krajach europejskich przebywało około 2 241 tys. osób (o 27 tys. więcej niż w 2016 r.), przy czym zdecydowana większość – około 2 121 tys. – w państwach członkowskich UE. Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Wielkiej Brytanii (793 tys.), Niemczech (703 tys.), Holandii (120 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.)” – głosi oficjalny komunikat Urzędu.

W ubiegłym roku odnotowano zwłaszcza wzrost liczby Polaków, którzy postanowili osiedlić się w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, a także w Holandii. Poza tymi najpopularniejszymi kierunkami emigracji Polaków, widoczne jest wzmożone zainteresowanie Austrią, Danią oraz Szwecją. Emigrantów przebywa z kolei mniej w Hiszpanii, Grecji i we Włoszech, czyli w państwach wciąż odczuwających skutki międzynarodowego kryzysu ekonomicznego.

Wzrasta także liczba osób wciąż zameldowanych w Polsce, ale wyjeżdżających do pracy zagranicą na okres dłuższy niż trzy miesiące. Dotyczy to głównie osób podejmujących prace czasową poza terenem Unii Europejskiej, czyli zwłaszcza w Szwajcarii i Norwegii.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.