W najbogatszych krajach świata 20% dzieci żyje w ubóstwie

Opublikowano: 09.12.2023 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1233

Zgodnie z nowym raportem UNICEF-u, w ciągu ostatniej dekady w 40 najbogatszych krajach świata liczba dzieci żyjących w ubóstwie zmniejszyła się o 8%. Jednak nie jest to zasługą bogatszej połowy tych krajów.

Łącznie 69 milionów dzieci, czyli więcej niż jedno na pięć, żyje w ubóstwie w 40 krajach uznanych za najbogatsze na świecie. Oznacza to, że żyją w gospodarstwach domowych, których dochód jest mniejszy niż 60% średniego dochodu w danym kraju.

Szczególną uwagę w raporcie zwraca się na słaby wskaźnik dla Wielkiej Brytanii i Francji, ale także Islandii, Norwegii i Szwajcarii.

Biorąc pod uwagę ogół tych krajów, ubóstwo dzieci w latach 2014–2021 zmniejszyło się o 8%.

Warunki życia dzieci poprawiły się w krajach takich jak Polska, Słowenia, Łotwa i Litwa, mimo że nie należą one do najbogatszych w Unii Europejskiej i OECD.

Przykładowo, w Polsce liczba dzieci żyjących w ubóstwie zmniejszyło się o 38%, a w Słowenii, na Łotwie i Litwie o 31%.

W bogatszych krajach, takich jak Wielka Brytania i Francja, liczba takich dzieci wzrosła w omawianym okresie o ponad 20% (w Wielkiej Brytanii) i 10% (we Francji), pomimo poprawy gospodarczej w wymienionych krajach.

W raporcie zwrócono uwagę na słabe wyniki Norwegii, jeśli chodzi o pomoc rodzinom z dziećmi w wyjściu z ubóstwa po kryzysie gospodarczym z 2008 roku. Norwegia zajmuje 35. miejsce na 39 krajów, jeśli chodzi o pomoc po kryzysie gospodarczym.

Z drugiej strony, Norwegia znajduje się wśród państw o najmniejszej na świecie liczbie dzieci żyjących w ubóstwie – po Danii, Słowenii, Finlandii i Czechach.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Na podstawie: UNICEF.org
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Rozbi 09.12.2023 17:03

    Dane nie oddają rzeczywistości bo wg tych danych ubóstwo jest względne , a nie bezwzględne:

    ” Oznacza to, że żyją w gospodarstwach domowych, których dochód jest mniejszy niż 60% średniego dochodu w danym kraju.”
    I w taki sposób dzieciaki “ubogie” w krajach zachodu nie będą chodzić głodne, majądostęp do internetu, prądu, bieżącej wody, opieki medycznej, edukacji i może nawet mają własne komputery / smartfony.

    W tych danych widać bardziej które kraje “wyrównują” socjalnie, a które nie. Nie ma to za bardzo nic wspólnego z ubóstwem.
    Posługując się tą metodologią można by wywnioskować że w Korei Północnej nie ma nikogo ubogiego bo każdy zarabia i ma mniej więcej tyle samo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.