USA rozważa przeniesienie bazy lotniczej z Turcji

Opublikowano: 29.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1241

W czasie aktualnej wizyty w Grecji amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo sprawdzał, czy możliwe byłoby przeniesienie tam amerykańskiej bazy lotniczej z Incirlik w Turcji, w której znajdują się między innymi bombowce przenoszące broń jądrową.

Pompeo przyleciał na Kretę w poniedziałek i spotkał się tam z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakim oraz odwiedził amerykańską bazę morską w Zatoce Suda. Rok temu Pompeo podpisał w Grecji porozumienie o współpracy wojskowej, przewidujące m.in. rozbudowę tej bazy.

Nie jest jasne, czy przeniesienie na Kretę całości bazy z Incirlik jest możliwe i w jakim terminie. Stacjonuje tam około pięciu tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz kilkuset żołnierzy brytyjskich i hiszpańskich, oraz jednostki lotnictwa tureckiego, które oczywiście nie byłyby przenoszone. Na Krecie nie ma na razie odpowiedniej infrastruktury – pasów startowych i bunkrów dla ukrywania samolotów.

W czasie pięciodniowej wizyty Pompeo odwiedzi też Włochy i Chorwację, ale nie odwiedzi Turcji. Jest to znak pogarszających się stosunków USA-Turcja, które są napięte z powodu zeszłorocznej decyzji Turcji o kupnie rosyjskiego systemu przeciwlotniczego zamiast systemu amerykańskiego, przeznaczonego dla sojuszników z NATO.

Rozpoczynając wizytę Pompeo powiedział, że USA wykorzystają swoją pozycję dyplomatyczną i militarną dla złagodzenia napięcia w stosunkach między Grecją i Turcją, wywołanego poszukiwaniem przez Turcję gazu ziemnego na greckich wodach terytorialnych. Nie podpisała ona ONZ-owskiej konwencji o podziale mórz, dlatego uważa te wody za swoje i dokonuje wierceń w asyście okrętów wojennych. Podobnie postępuje na cypryjskich wodach terytorialnych.

Działania Turcji, naruszające suwerenność dwóch państw członkowskich Unii, będą przedmiotem dyskusji na szczycie Unii Europejskiej w dniach 1-2 października. Dyskutowane będzie wprowadzenie sankcji wobec tego kraju, teoretycznie nadal kandydującego do Unii. Domaga się tego przede wszystkim Cypr, który uzależnia swoją zgodę na wprowadzenie unijnych sankcji wobec Białorusi od wprowadzenia sankcji wobec Turcji.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: Times.co.uk, Ekathimierini.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o