Uruchomienie białoruskiej elektrowni atomowej

Opublikowano: 08.08.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 8

W piątek rozpoczęły się działania, mające na celu uruchomienie pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej zbudowanej w Ostrowcu, poinformował rosyjski koncern Rosatom. „Ładowanie paliwa jądrowego do reaktora bloku 1 białoruskiej elektrowni jądrowej rozpoczęło się w piątek” – poinformowano.

Departament Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi wydał dzień wcześniej zezwolenie na załadunek paliwa do reaktora. W sumie do rdzenia reaktora mają zostać załadowane 163 zespoły paliwowe.

Jak informował w piątek Rosatom, załadunek paliwa jądrowego już się rozpoczął na bloku nr 1 białoruskiej eletrowni atomowej. Faktycznie oznacza to rozpoczęcie operacji uruchomienia stacji.

Nieco później, po zakończeniu prac niezbędnych do zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa elektrowni jądrowej, nastąpi fizyczne uruchomienie elektrowni. Potem moc reaktora będzie stopniowo rosła.

Po fizycznym uruchomieniu rozpocznie się faza uruchomienia energetycznego – wówczas białoruska elektrownia atomowa po raz pierwszy zacznie wytwarzać energię elektryczną i dostarczać ją do sieci. Ma to nastąpić jesienią.

Jak już podano w Ministerstwie Energii, uruchomienie bloku białoruskiej elektrowni atomowej planowane jest na początek 2021 roku.

Białoruska elektrownia jądrowa z dwoma reaktorami WWER-1200 o łącznej ustanowionej mocy elektrycznej 2400 MW powstaje w Ostrowcu (obwód grodzieński na Białorusi). Na pierwszą elektrownię jądrową w kraju wybrano zaawansowany rosyjski projekt generacji 3+, w pełni zgodny z międzynarodowymi normami i zaleceniami bezpieczeństwa MAEA. Uruchomienie bloku nr 2 planowane jest na 2022 rok.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o