Uruchomienie białoruskiej elektrowni atomowej

Opublikowano: 08.08.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 512

W piątek rozpoczęły się działania, mające na celu uruchomienie pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej zbudowanej w Ostrowcu, poinformował rosyjski koncern Rosatom. „Ładowanie paliwa jądrowego do reaktora bloku 1 białoruskiej elektrowni jądrowej rozpoczęło się w piątek” – poinformowano.

Departament Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi wydał dzień wcześniej zezwolenie na załadunek paliwa do reaktora. W sumie do rdzenia reaktora mają zostać załadowane 163 zespoły paliwowe.

Jak informował w piątek Rosatom, załadunek paliwa jądrowego już się rozpoczął na bloku nr 1 białoruskiej eletrowni atomowej. Faktycznie oznacza to rozpoczęcie operacji uruchomienia stacji.

Nieco później, po zakończeniu prac niezbędnych do zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa elektrowni jądrowej, nastąpi fizyczne uruchomienie elektrowni. Potem moc reaktora będzie stopniowo rosła.

Po fizycznym uruchomieniu rozpocznie się faza uruchomienia energetycznego – wówczas białoruska elektrownia atomowa po raz pierwszy zacznie wytwarzać energię elektryczną i dostarczać ją do sieci. Ma to nastąpić jesienią.

Jak już podano w Ministerstwie Energii, uruchomienie bloku białoruskiej elektrowni atomowej planowane jest na początek 2021 roku.

Białoruska elektrownia jądrowa z dwoma reaktorami WWER-1200 o łącznej ustanowionej mocy elektrycznej 2400 MW powstaje w Ostrowcu (obwód grodzieński na Białorusi). Na pierwszą elektrownię jądrową w kraju wybrano zaawansowany rosyjski projekt generacji 3+, w pełni zgodny z międzynarodowymi normami i zaleceniami bezpieczeństwa MAEA. Uruchomienie bloku nr 2 planowane jest na 2022 rok.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o