Szef dyplomacji Iranu krytykuje wpływy wojska

Opublikowano: 27.04.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 921

Do sieci przedostały się fragmenty nagranej rozmowy z udziałem irańskiego ministra spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif. Dyplomata krytykuje w niej zbyt duże wpływy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na politykę zagraniczna kraju. Zarif twierdzi, że zabity przez Amerykanów generał Gasem Sulejmani naciskał na niego wielokrotnie w sprawach relacji z Rosją i udziału Iranu w wojnie w Syrii.

Wywiad z Zarifem został nagrany najprawdopodobniej w ramach projektu historii mówionej, w którym uczestniczy również irański prezydent Hasan Rowhani. Kawałek blisko siedmiogodzinnej rozmowy wyemitował jako pierwszy kanał telewizyjny Iran International, należący w przeszłości do Arabii Saudyjskiej. Z jej treści wynika, że Rowhani był wyraźnie rozluźniony i nie spodziewał się, iż taśma może trafić w niepowołane ręce.

Najczęściej w wypowiedziach szefa irańskiej dyplomacji przewija się wątek Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Wojsko w jego opinii podporządkowało politykę zagraniczną Iranu swoim celom na polach bitew Bliskiego Wschodu. Zarifa bardzo często w tej sprawie miał odwiedzać Sulejmani, który w styczniu 2020 roku zginął w ataku amerykańskich dronów na lotnisko w irackim Bagdadzie.

Według Zarifa Sulejmani miał naciskać na niego zwłaszcza w sprawie zajęcia jednoznacznych stanowisk w rozmowach z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Dowódca Gwardii Rewolucyjnej chciał bowiem, aby Iran jednoznacznie opowiedział się po stronie Rosji podczas wojny w Syrii. W ten sposób irańskie wojsko miało uczestniczyć w rosyjskiej operacji wojskowej wymierzonej w operujące w Syrii grupy terrorystyczne.

Irański dyplomata zarzuca zmarłemu generałowi zwłaszcza wykorzystywanie narodowych linii lotniczych Iran Air do lotów wojskowych. Wiązało się to ze sporym ryzykiem i w rzeczywistości sprowadziło sankcje na Iran. Z ich powodu przedstawiciele rządu w Teheranie musieli korzystać z przestarzałych maszyn lotniczych, do których nie było części.

Rosja pojawia się również w innym wątku nagrania. Zarif mówi w nim, że Moskwa naciskała na Teheran, aby ten nie podpisywał w 2015 roku porozumienia nuklearnego z największymi światowymi potęgami. Rosja miała być bowiem przeciwna zbliżeniu Iranu z państwami zachodnimi. Zdaniem Zarifa zaostrzone relacje jego kraju z Zachodem są na rękę Rosji i Chinom, bo wówczas nie muszą one konkurować o irańskie względy i eksploatować jego kraj.

Porozumienie z państwami zachodnimi torpedowali również wspomniani Strażnicy Rewolucji. Szef irańskiego MSZ-u przyznaje w rozmowie, że o odwetowym ataku na amerykańską bazę w Iraku, mającym miejsce kilka dni po śmierci Sulejmaniego, dowiedział się już po fakcie. Wojsko wielokrotnie miało zresztą działać z pominięciem dyplomatów.

Wyciek rozmów wywołał duże kontrowersje w Iranie, a niektóre media wprost nazwały je skandalem. Doszło zresztą do niego w momencie, gdy Iran negocjuje ze Stanami Zjednoczonymi powrót do porozumienia nuklearnego sprzed sześciu lat. Na dodatek w połowie czerwca w Iranie odbędą się wybory prezydenckie, zaś sam Zarif według niektórych sondaży mógłby liczyć w nich na całkiem przyzwoity wynik.

Na podstawie: BBC.com, Usnews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.