Suszone robaki trafią na półki sklepów w całej Europie

Opublikowano: 06.05.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2355

27 krajów Unii Europejskiej wyraziło we wtorek zgodę na wprowadzenie na rynek spożywczy larw chrząszczy Tenebrio molitor. Nastąpiło to po opublikowaniu wyników ekspertyz zleconych przez agencję UE ds. Bezpieczeństwa żywności. Stwierdzono w niej, że można je bezpiecznie jeść. Jest to pierwszy owad, który został dopuszczony do spożycia przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Naukowcy stwierdzili, że robaki, spożywane w całości lub w postaci sproszkowanej, mogą być bogatą w białko przekąską lub składnikiem innej żywności. Owady jako żywność stanowią bardzo mały rynek, ale urzędnicy UE twierdzą, że hodowanie ich w celu jej uzyskania może przynieść korzyści dla środowiska.

W najbliższych tygodniach, UE przyjmie również rozporządzenie zezwalające na spożywanie suszonych żółtych mączników jako pożywienie. Komisja Europejska ostrzegła jednak, przed możliwością wystąpienia reakcji alergicznych u osób jedzących mączniki, które mają istniejącą alergię na skorupiaki i roztocza.

Nie da się ukryć, że promowanie spożywania owadów, brzmieć jak kompletny absurd. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, nie przebiera jednak w słowach i wprost nazywa owady „zdrowym i wysoce pożywnym źródłem jedzenia o wysokiej zawartości tłuszczu, białka, witamin, błonnika i minerałów”. Powiadają, że reklama jest dźwignią handlu, jednak wizja owadzich składników w herbatnikach, makaronach czy też curry, jeszcze długie lata będzie budzić obrzydzenie wśród mieszkańców Europy. Z całą pewnością nie powstrzyma to jednak wprowadzania ich do jadłospisu.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cosmo 06.05.2021 11:47

    Hodowla zwierząt mięsnych jest wygaszana a służą ku temu zupełnie przypadkowe choroby takie jak ASF czy ptasia grypa. Jak się temu dokładniej przyjrzeć, to wirus jest dobry na usprawiedliwienie wszystkiego i wszystkich. W końcu można go oskarżyć o najgorsze a i tak pozostanie bezkarny.

  2. Dgruzin 09.05.2021 20:51

    Osobiście mięso też jem. Wegetarianizm uważam jednak etycznie ciut wyżej. Kwestia kultury, dostępności określonych potraw i przyzwyczajenia kulinarne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.