Sukces masowego strajku pracowników placówek publicznych

Opublikowano: 27.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1029

Strajkujący od połowy września pracownicy niemieckich placówek publicznych, zrzeszeni w związku zawodowym Ver.di, dopięli swego. Udało im się wywalczyć nowe porozumienie w sprawie układów zbiorowych w służbie publicznej, przewidujące podwyżki dla wszystkich grup pracowników.

Podpisane porozumienie obejmuje około 2,3 miliona pracowników sektora publicznego zatrudnionych na umowach zbiorowych przez rząd federalny i rządy lokalne m. in.: w szpitalach, żłobkach i wodociągach. Jak zapowiedziano, dochody wzrosną o 4,5 proc. w najniższej grupie płacowej i stopniowo aż do poziomu 3,2 proc. w grupie najwyższej. Umowa zbiorowa będzie obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.

Poinformowano również, że płace wzrosną minimum o kolejne 1,4 proc. (lub min. 50 euro) do 1 kwietnia 2021 r. a do 1 kwietnia 2022 r. – o dalsze 1,8 proc. Praktykanci otrzymają zaś po co najmniej 25 euro więcej.

W związku z pandemią ustalono także dodatkowe podwyżki wynagrodzeń dla personelu pielęgniarskiego. Poza opisanym wzrostem płac, od marca 2021 r. będzie wypłacany im będzie dodatek w postaci zasiłku opiekuńczego w wysokości 70 euro, który rok później zostanie podwyższony do 120 euro. Dla pracowników intensywnej opieki medycznej będzie on ponad dwukrotnie większy, do 150 euro miesięcznie, zaś obecny dodatek zmianowy wzrośnie z 105 do 155 euro miesięcznie.

W placówkach opiekuńczych, takich jak domy spokojnej starości, również wypłacany ma być zasiłek opiekuńczy równy zasiłkowi dla personelu szpitali miejskich. Sami lekarze będą zaś od marca 2021 roku otrzymywać dodatek w wysokości 300 euro miesięcznie.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

2.3 mln pracownikow panstwowych na 70 milionowy kraj.
W Polace 3 mln pracownikow panstwowych na 38 mln kraj.

rici
Użytkownik
rici

Mala sprostowanie zwiazek zawodowy Ver.di to nie tylko pracownicy sektora panstwowego, to rowniez pracownicy firm prywatnych w sektorze publicznym. 70 milionow mieszkancow to mieli przed zjednoczeniem, obecnie jest okolo 85 milionow mieszkancow.