Substancja naukowców z Krakowa trafi do kosmetyków

Opublikowano: 12.09.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1432

Substancja opracowana przez naukowców Politechniki Krakowskiej na bazie lupeolu – składnika kory brzozy – wejdzie w skład kosmetyków antystarzeniowych, intensywnie pielęgnujących – poinformowała w poniedziałek uczelnia.

Wynalazek wprowadzi na rynek spółka LUBA, której politechnika sprzedała prawa do patentu. Produkty będą sygnowane znakiem jakości „Powered by Politechnika Krakowska”. Kosmetyki trafią do drogerii polskich i zagranicznych.

Związki zawarte w korze brzozy pozytywnie wpływają na skórę, ale słabo przenikają przez jej powierzchnię. Krakowskim naukowcom udało się opracować, na bazie lupeolu, substancję, która wnika w głębokie warstwy skóry.

Nowa pochodna lupeolu — izonikotynian lupeolu — przeszła badania też pod kątem zdolności do redukcji wolnych rodników, bezpieczeństwa stosowania i biodegradowalności.

„Okazało się, że nowy związek jest znacznie skuteczniejszy od samego lupeolu. Potwierdziliśmy w badaniach, że jego aktywność w procesach regeneracji skóry, namnażania się jej komórek, ochrony ich przez czynnikami zewnętrznymi, jest znacznie wyższa. Przykładowo, w przypadku aktywności antyoksydacyjnej ta efektywność jest wyższa aż o 30 procent. Nowa cząsteczka wpływa też pozytywnie na proces odnawiania się naskórka i zasklepiania ran, czego nie obserwowano w przypadku lupeolu. Udało się nam więc odkryć zupełnie nową aktywność, której podstawowy związek nie wykazuje” – wyjaśniła dr inż. Magdalena Malinowska z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, autorka pracy doktorskiej, której tematem było przenikanie lupeolu przez skórę.

Możliwe, że nowa substancja zostanie też wykorzystana do produkcji preparatów leczniczych, np. do leczenia oparzeń po radioterapii.

Prace przedwdrożeniowe naukowców z PK zostały sfinansowane w ramach projektu Inkubator Innowacyjności, realizowanego przez Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej (CTT PK).

Wcześniej w laboratoriach PK powstawały także inne substancje wykorzystane w kosmetyce, np. do produkcji bezalkoholowych perfum czy produktów do makijażu.

Autorstwo: Beata Kołodziej (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.