Sejm uchwalił nowe zasady jazdy po polskich drogach

Opublikowano: 19.10.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 184

Sejm RP uchwalił nowe przepisy dotyczące zasad jazdy po polskich drogach. Najważniejsze zmiany dotyczą tzw. „korytarza życia” oraz jazdy „na suwak”. Sprawdź, czy wiesz, na czym dokładniej polegają.

Nowe przepisy mają wejść w życie na początku listopada. Zgodnie z nimi kierowcy poruszający się po drogach w Polsce będą zobowiązani do jazdy „na suwak”, a także do pamiętania o tzw. „korytarzu życia”. Zmiany prawne mają zapewnić szybszy przejazd dla służb ratowniczych, takich jak karetki pogotowia i straż pożarna, mają także zapobiegać tworzeniu się zatorów.

Przepis dotyczący tzw. „korytarza życia” będzie dotyczył sytuacji, gdy w czasie wzmożonego natężenia ruchu przez tłum samochodów będzie próbowała przejechać karetka pogotowia lub inny pojazd uprzywilejowany.

W takim przypadku przepis będzie zobowiązywał kierowców, którzy poruszają się akurat po drodze, na której są dwa pasy ruchu w tym samym kierunku, aby zjechali odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni, aby pośrodku powstał pusty „korytarz”, którym służby ratownicze (lub inne pojazdy uprzywilejowane) będą mogły swobodnie przejechać.

W przypadku jazdy po drodze z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierowcy jadący skrajnym lewym pasem będą musieli zjechać jak najbliżej lewej krawędzi jezdni, a jadący pozostałymi pasami – jak najbliżej prawej krawędzi.

Z kolei przepisy dotyczące tzw. jazdy „na suwak” będą dotyczyły sytuacji, gdy na jednym z pasów ruchu nie będzie możliwości kontynuacji jazdy – z powodu jakiegoś utrudnienia na tym pasie lub z powodu zanikania tego pasa.

W takim przypadku kierowcy będą mieli obowiązek wpuszczać pojazdy próbujące zmienić pas, po którym dalej już jechać nie mogą. Zmiana pasa ruchu powinna następować naprzemiennie, poprzez przepuszczanie przed siebie zawsze i tylko jednego samochodu, próbującego zmienić pas.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
andrzej86
Użytkownik
andrzej86

Czy to oznacza ,że kierowca na pasie kończącym się ma pierwszeństwo i w przypadku kolizji winny jej będzie jadący na drodze głównej?. Czy stwierdzenie “tylko jednego” oznacza że ktoś kto wpuścił dwa podlega mandatowi ?. Z tego co wiem za blokowanie karetki już był mandat .

Barney
Użytkownik
Barney

nauki dla małp pisane przez pierwotniaki: “dojeżdżamy do końca pasa, PO CZYM włączamy kierunkowskaz” taaa, kierunek wrzuca się wcześniej a nie razem ze skrętem kierownicą!

przecież w kodeksie drogowym jest to od dawna, ale wiąże się z kulturą poruszania się po drogach.