Saudyjczycy nie chcą obcych sił w Syrii

Opublikowano: 07.02.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Arabia Saudyjska opowiedziała się za wycofaniem obcych sił z terytorium Syrii, co pomogłoby w zakończeniu tamtejszego konfliktu i w zachowaniu suwerenności i jedności terytorialnej tego państwa. Deklaracja jest mocno zaskakująca, ponieważ Saudyjczycy byli jednym z państw bezpośrednio ingerujących w syryjskie sprawy wewnętrzne, choć wpisuje się w proces normalizacji stosunków Syrii z członkami Ligi Państw Arabskich.

Saudyjski minister spraw zagranicznych Adil al-Dżubajr przedstawił stanowisko swojego kraju wobec Syrii w Brukseli, gdzie odbyło się spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej z Ligą Państw Arabskich. Dyplomata stwierdził więc, że opowiada się za utrzymaniem niepodległości przez Syryjską Republikę Arabską oraz realizacją rezolucji numer 2254, przyjętej przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Uchwała RB ONZ została przyjęta jednogłośnie w grudniu 2015 roku, zaś została ona zgłoszona przez Iran, Rosję oraz Turcję. Przewiduje ona więc rozwiązanie syryjskiego konfliktu poprzez proces polityczny, połączony z zawieszeniem broni pomiędzy walczącymi stronami. Spod jurysdykcji rezolucji wyłączone zostały przy tym Państwo Islamskie oraz Front al-Nusra, zakwalifikowane jako ugrupowania terrorystyczne.

Arabia Saudyjska uważa więc, że Arabowie i Europejczycy powinni skupić się na walce z ekstremizmem i terroryzmem, natomiast Syria powinna zachować swoją niezależność i jedność terytorialną. Saudyjczycy przez lata byli postrzegani jako jedna ze stron konfliktu, jednak w połowie 2017 roku oficjalnie ogłosili wycofanie swojego poparcia dla syryjskiej opozycji, natomiast ostatnio Liga Państw Arabskich stopniowo poprawia swoje relacje z Syrią.

Na podstawie: English.AlArabiya.net
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o