Rośnie liczba imigrantów z Białorusi

Opublikowano: 15.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Protesty na Białorusi stały się dobrym pretekstem do snucia wizji na temat masowego napływu pracowników z tego kraju. Szybko zaczęły mówić o tym zarówno agencje zatrudnienia, jak i sam premier Mateusz Morawiecki. Widać już pierwsze symptomy spełnienia się ich marzeń, bo sierpień stał się kolejnym miesiącem wzrostu liczby Białorusinów pracujących w Polsce.

Rosnące zainteresowanie naszym krajem ze strony Białorusinów jest widoczne już w samych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort ten poinformował, że w pierwszym kwartale bieżącego roku, czyli jeszcze przed pandemią koronawirusa, szacunkowa liczba przekroczeń granicy miedzy Polską a Białorusią wynosiła 1,914 mln. Blisko 87,9 proc. z nich dotyczyło właśnie obywateli Białorusi.

Coraz większa ich liczba przechodzi przez polską granicę, bo pracuje w polskich przedsiębiorstwach. Agencja pracy Grupa Progres opublikowała zresztą własne dane na ten temat. Wynika z nich, że sierpień był kolejnym miesiącem, w którym wzrosła liczba Białorusinów zatrudnionych na terenie naszego kraju. W porównaniu do lipca ich liczba zwiększyła się o 11 proc. Sam powolny wzrost liczby białoruskich imigrantów zaczął się z kolei w czerwcu.

W większości chodzi o najmłodszą grupę Białorusinów mogących podejmować pracę, czyli znajdujących się w przedziale wiekowym od 21 do 39 lat. Mają oni stanowić blisko 62 proc. białoruskich imigrantów przebywających w Polsce. Dodatkowo pracują oni najczęściej za stawki zaczynające się od 17 zł brutto za godzinę pracy.

Już w połowie sierpnia obecny szef rządu przekonywał, że nasz kraj może stać się „drugim domem dla Białorusinów”. Morawiecki zapowiedział wówczas swój pięciopunktowy plan obejmujący między innymi ułatwienia w dostępie do polskiego rynku pracy, czy też miejsca dla białoruskich studentów na polskich uczelniach. Ponadto w ubiegłym tygodniu zapowiedział on wsparcie dla białoruskiego biznesu chcącego przenieść się do Polski.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 3,38 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o