Rośnie liczba imigrantów z Białorusi

Opublikowano: 15.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 600

Protesty na Białorusi stały się dobrym pretekstem do snucia wizji na temat masowego napływu pracowników z tego kraju. Szybko zaczęły mówić o tym zarówno agencje zatrudnienia, jak i sam premier Mateusz Morawiecki. Widać już pierwsze symptomy spełnienia się ich marzeń, bo sierpień stał się kolejnym miesiącem wzrostu liczby Białorusinów pracujących w Polsce.

Rosnące zainteresowanie naszym krajem ze strony Białorusinów jest widoczne już w samych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort ten poinformował, że w pierwszym kwartale bieżącego roku, czyli jeszcze przed pandemią koronawirusa, szacunkowa liczba przekroczeń granicy miedzy Polską a Białorusią wynosiła 1,914 mln. Blisko 87,9 proc. z nich dotyczyło właśnie obywateli Białorusi.

Coraz większa ich liczba przechodzi przez polską granicę, bo pracuje w polskich przedsiębiorstwach. Agencja pracy Grupa Progres opublikowała zresztą własne dane na ten temat. Wynika z nich, że sierpień był kolejnym miesiącem, w którym wzrosła liczba Białorusinów zatrudnionych na terenie naszego kraju. W porównaniu do lipca ich liczba zwiększyła się o 11 proc. Sam powolny wzrost liczby białoruskich imigrantów zaczął się z kolei w czerwcu.

W większości chodzi o najmłodszą grupę Białorusinów mogących podejmować pracę, czyli znajdujących się w przedziale wiekowym od 21 do 39 lat. Mają oni stanowić blisko 62 proc. białoruskich imigrantów przebywających w Polsce. Dodatkowo pracują oni najczęściej za stawki zaczynające się od 17 zł brutto za godzinę pracy.

Już w połowie sierpnia obecny szef rządu przekonywał, że nasz kraj może stać się „drugim domem dla Białorusinów”. Morawiecki zapowiedział wówczas swój pięciopunktowy plan obejmujący między innymi ułatwienia w dostępie do polskiego rynku pracy, czy też miejsca dla białoruskich studentów na polskich uczelniach. Ponadto w ubiegłym tygodniu zapowiedział on wsparcie dla białoruskiego biznesu chcącego przenieść się do Polski.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.