Zachód i ropa naftowa – 1 – Historia władzy

Opublikowano: 19.09.2023 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Liczba wyświetleń: 877

Pojawienie się ropy było cudem technologicznym. Saga tego rewolucyjnego surowca rozpoczęła się w latach 20. i 30. XX wieku w bardzo biednej wówczas Arabii Saudyjskiej. Król Abd al-Aziz ibn Su’ud, którego bogactwo było tak małe, że można je było zmieścić w torbie, stanie się decydującym pionkiem w nawiązaniu strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, kamieniem węgielnym eksportu ropy do świata zachodniego. W dokumencie przedstawiamy wpływ ropy naftowej na historię świata i globalny porządek geopolityczny. Pytamy fizyków, historyczki i dziennikarzy, jak surowiec ten stał się nieodłącznym elementem naszego stylu życia.

Źródło: Rumble.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.