Przerwanie czy zakończenie wojny?

Opublikowano: 10.11.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1426

Zgromadzenie Ogólne Rady Bezpieczeństwa ONZ odnosząc się do sytuacji na Bliskim Wschodzie poddało debacie istniejące możliwości rozwiązań, jakie mogą być przyjęte w rejonie konfliktu. Czy intencją jest chwilowe zminimalizowanie strat, godne pochowanie zmarłych, czy może uspokojenie setek tysięcy protestantów, którym skutecznie obniżył się próg odporności na drastyczne i codzienne sceny masakry? Z głośnych haseł wynika, że w teatrze straszliwej wojny ludzie chcą tylko antraktu, nawołując: „wolna Palestyna” i „przerwać ogień”.

W języku polityki każde z pojęć rozważanych w ONZ niesie inne skutki. Z pozoru wydają się bliskoznaczne, a używane zamiennie dla przeciętnego obywatela wydają się przejawem ograniczonej wiedzy o następstwach prawnych, jakie z nich wynikają.

1. Truce – to rozejm, czyli okresowe zaprzestanie konfliktu z mocy zawartego porozumienia walczących stron. Jego przyjęcie obejmuje cały rejon geograficzny dotknięty dotychczasowymi walkami.

2. Humanitarian pause – przerwa humanitarna przyjmowana na określony czas, w której strony zaprzestają wzajemnie wrogich działań.

3. Ceasefire – przerwanie ognia przez walczące strony może być zawierane na pewien okres, lub bezterminowo.

4. Armistice – jako zawieszenie broni oznacza formalny koniec wojny na zasadach wynegocjowanych przez strony. Nie jest ono równoznaczne z zawarciem umowy pokojowej.

Organizacja Czerwonego Krzyża używa na zmianę pojęć 1 i 2, gdyż chodzi im o aspekt humanitarny, czyli zaopiekowanie się rannymi, pochowanie zmarłych i wymianę jeńców. Aspekt militarny zarezerwowany dla A sprowadza się do uzgodnień i instrukcji dowódców w kwestiach warunków negocjacyjnych.

Wezwanie o zaprzestanie wrogich działań jest bardziej formalne od rozejmu, choć nie jest obowiązujące dla obu stron. Jeżeli obie strony gotowe są wyrzec się wrogich akcji, na ogół mają plany prowadzące do szerzej rozumianych negocjacji pokojowych.

OCHA (Biuro Koordynujące Sprawy Humanitarne) apelując o przerwę humanitarną wnioskuje o nią, wyłącznie chcąc uzyskać możność realizacji celów humanitarnych, co nie oznacza zakończenia działań. Zwykle taka przerwa ogłaszana jest na z góry określony czas (często jedynie kilka godzin). Ma również określony obszar, na jakim prowadzi zaplanowane działania humanitarne. Tę przerwę łączono z możnością dostaw humanitarnych do Gazy.

Wariant 3 – przerwanie ognia ma charakter obowiązujący. Wprawdzie ograniczony w czasie, jest okresem znacznie dłuższym niż warianty A i B. Intencją przerwania ognia jest danie okazji stronom do wzajemnego kontaktu i przedłożenia przez strony potencjalnie trwałej ugody. Ten wariant obejmuje skutkami cały geograficzny obszar toczonych działań militarnych.

Wariant 4 – Armistice, oznacza zaprzestanie działań militarnych, lecz nie jest tożsame z podpisaniem traktatu pokojowego.

Zdarza się czasami, że na wniosek UNICEF lub WHO ogłaszany jest „dzień spokoju”, który wykorzystany jest w celu udzielenia pomocy medycznej wyłącznie adresowanej do dzieci strefy ogarniętej konfliktem.

Tłumaczenie: Jola
Na podstawie: News.ABS-CBN.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.