Przegląd wydarzeń – 19.12.2023

Opublikowano: 20.12.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1838

Przegląd 7 wiadomości przygotowywany przez portal Euroislam.pl.

1. Czy rzeczywiście Państwo Islamskie zostało pobite? Według strony rejestrującej zamachy terrorystów tego stwierdzić nie można, zwłaszcza, że liczba ataków rośnie od 2018 roku. W roku 2022 wyniosła 1313, czyli prawie o 100 więcej niż rok wcześniej. Przeniosła się jednak działalność ISIS z jego głównej bazy w Syrii i Iraku do Afryki. Tam organizacje w Kongo i Zachodniej Afryce są najbardziej zabójcze.

2. Piętnastolatek z Ottawy, „związany z grupą, która wyznaje ideologię podobną do ISIS”, zamierzał przeprowadzić atak terrorystyczny na Żydów w Kanadzie. Oskarżony o plany zamachu w ubiegłym tygodniu, otrzymał w tym tygodniu kolejne zarzuty, w tym o posiadanie materiałów wybuchowych. Nastolatkowi postawiono zarzuty posiadania bądź przygotowania acetonu, łatwopalnego płynu, którego zamierzał użyć do ataków. Ze względu na to, że jest nieletni, policja nie udziela informacji na temat jego danych osobowych, ale media podają, że był pod wpływem ideologii zbliżonej do islamistycznego terroryzmu. Ojciec przyznał też, że wraz z matką szukali porady imama w związku z problemami z dzieckiem.

3. „Możecie osądzać mnie, jak chcecie. To tylko życie tutaj, na tym świecie. Mamy nadzieję, że Bóg zaprowadzi nas do raju”, powiedział skazany za zamach terrorystyczny 19-latek w sądzie w Duisburgu. O sprawie pisałem wielokrotnie. Najpierw podejrzewano go o atak na klub fitness w Duisburgu, gdzie ranił 4 osoby, ale później okazało się, że przed tym zamachem zamordował 35-latka na ulicy. Skazano go na dożywocie i wykluczono możliwość ubiegania się o zwolnienie po 15 latach.

4. Jazydzi pozywają francuski koncern cementowy LaFarge za to, że pomagał organizacji terrorystycznej ISIS przez dostarczanie środków materialnych. Grupie składającej pozew przewodzi laureatka pokojowej Nagrody Nobla Jazydka Nadia Murad. Od sierpnia 2013 do listopada 2014 firma LaFarge i jej syryjski oddział świadomie przelewały środki na konto terrorystów z ISIS w zamian za zapewnienie bezpieczeństwa i możliwości działania na ich terenach. Zdaniem Jazydów środki te m. in. umożliwiły terrorystom dokonanie ludobójstwa na ich ludności oraz zniewolenie wielu kobiet i dzieci.

5. Od 10 dni około 40 imigrantów we Francji, śpi w kościele Saint-Sacrement w Lyonie. Władze nie znalazły na razie żadnego dla nich rozwiązania, imigranci twierdzą, że w namiotach jest obecnie zimno i niewygodnie. Władze kościelne z jednej strony rozumieją, że Kościół powinien pomagać ubogim, z drugiej zbliżają się uroczystości bożonarodzeniowe. Niektórzy jednak stawiają pytanie dlaczego wybrali kościół, skoro wokół jest z kilka meczetów, bliższych wierze imigrantów?

6. Lokalni politycy w Ditzingen koło Stuttgartu zablokowali plany budowy meczetu należącego do tureckiej organizacji Ditib. Powodem decyzji, głównie CDU, są antysemickie wypowiedzi tureckiego rządu sprawującego pośrednio kontrolę nad organizacją. Dopóki Ditib nie zdystansuje się od wypowiedzi szefa Dyrektoriatu ds Religii Diyanet Ali Erbasa dialog wokół budowy będzie wstrzymany. Przedstawiciele Ditib twierdzą, że potępiają jakiekolwiek formy ekstremizmu i nie angażują się w politykę, jednak nie chcą odciąć się od wypowiedzi kierownictwa.

7. Pentagon rozważa możliwość uderzenia na Hutich w Jemenie, którzy coraz częściej atakują statki transportowe w rejonie Morza Czerwonego. Separatystyczny szyicki ruch, który popiera organizacje terrorystyczne Hamasu i Hezbollahu, wspierany przez Teheran, zagraża swobodzie żeglugi w kluczowej dla światowego handlu Cieśninie Bab al-Mandab. Bez obaw mogą tamtędy podróżować tankowce z ropą do Syrii, które nie są celem ataków organizacji. USA w odpowiedzi na zagrożenie ogłosiło w poniedziałek powstanie koalicji „Operacja Strażnik Dobrobytu”, w skład której wejdą marynarki wojenne USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch, Francji, Holandii, Norwegii, Seszeli i Hiszpanii.

Opracowanie: Jan Wójcik
Źródło: Euroislam.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.