Ograniczenie wolności słowa nie ogranicza wolności słowa

Opublikowano: 17.01.2024 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1946

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek był gościem Bogdana Rymanowskiego w Radiu ZET. Polityk Lewicy utrzymywał, że ściganie tzw. mowy nienawiści, która jest kategorią uznaniową, ścigane z oskarżenia publicznego nie jest formą cenzury.

„Czy to prawda, że chce Pan wprowadzić w Polsce cenzurę?” – pytał Rymanowski.

„Jestem daleki od wprowadzenia jakichkolwiek ograniczeń niezgodnych z Konstytucją, nie wiem, o czym mowa” – twierdził Śmiszek.

„A co to będą za przepisy dotyczące tzw. mowy nienawiści?” – dociekał dziennikarz.

„A, to bardzo ważna inicjatywa i jeden z elementów umowy koalicyjnej nowej parlamentarnej większości. Przyszedł czas, żeby zakazać obrzydliwych, homofobicznych, dyskryminacyjnych wypowiedzi w przestrzeni publicznej. Tak jak dzisiaj mamy przepisy dotyczące zakazu mowy nienawiści motywowanej rasą czy pochodzeniem etnicznym, chcemy dopisać do tego katalogu m.in. orientację seksualną, płeć, tak aby nigdy więcej orientacja seksualna czy bycie członkiem jakiejkolwiek mniejszości nie było powodem do pogardy, hejtu i poniewierania tymi ludźmi” – odparł wiceszef resortu Bodnara.

„A kto będzie decydował o tym, co jest mową nienawiści a co nie jest?” – zapytał prowadzący.

„Oczywiście niezależne, niezawisłe sądy, które orzekają na podstawie prawa i na podstawie doświadczenia życiowego każdego z sędziów” – oświadczył bez zająknięcia.

„Czyli co, pozwać będzie można każdego, a czy ktoś mówi mową nienawiści – o tym zdecyduje sąd?” – upewniał się Rymanowski.

„Nawet nie pozwać, to będzie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego i to oskarżyciel publiczny będzie decydował o wniesieniu aktu oskarżenia, a niezależny sąd będzie decydował o tym, czy do przestępstwa doszło, czy też nie” – wyjaśnił Śmiszek.

„Czy to nie będzie ograniczenie wolności słowa?” – pytał Rymanowski.

„Zdecydowanie nie. Wolność jest jedną z największych wartości w naszym demokratycznym kraju, natomiast tak, jak wszystkie inne wolności, podlega ograniczeniom. Tym ograniczeniem jest cierpienie innego człowieka” – grzmiał Śmiszek.

Autorstwo: MM
Na podstawie: Radio ZET
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Katarzyna TG 17.01.2024 16:49

    Komuniści walczyli o pokój zbrojnie, nowa ekipa cenzurą walczy o wolność słowa. Wszelkie podobieństwa przypadkowe rzecz jasna. A co do mowy nienawiści – jest to wytrych którym uciszyć będzie można każdego bo wszystko będzie można pod nią podciągnąć. Wszyscy będziemy musieli kochać bieżącą ekipę, globalistów i dwie konkretne nacje. Tylko nie wiem jak to się im będzie spinało w przypadku moskali ale na pewno coś wymyślą.

  2. xmariox 17.01.2024 20:58

    Jak widzę śmieszka to jakoś tak strasznie mnie mdli i mam wrażenie że gada z pełną buzią bo gada ch@#$&o.

  3. Katana 17.01.2024 21:17

    Jego kleik ryżowy wypuszcza parę. Kiedy mówi.
    Parafrazując Sawaki Kodo. “Do Ciebie”

  4. Doctor Who 18.01.2024 01:34

    Ciekawy jestem jak sądy potraktują mowę nienawiści polegajacą na prześladowaniu wypowiedzi ludzi mających własne zdanie. Np. zdanie : “na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”. Zamiast komuniści można wstawić dowolny rzeczownik. Czy stalkowanie sądami wobec wypowiadających tego typu własne opinie nie jest czasem mową nienawiści ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.