Ograniczenie rajów podatkowych dla polskich firm

Opublikowano: 17.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 782

Polska i Cypr podpisały nową umowę, która likwiduje możliwość przepuszczania dochodów polskich firm oraz wynagrodzeń kadry kierowniczej przez cypryjskie spółki.

Dzisiejsze regulacje pozwalały polskim firmom płacić na Cyprze podatek dziewięcioprocentowy. Szacuje się, że na Cyprze zarejestrowano przynajmniej 5 tys. polskich spółek.

W ostatnich miesiącach ograniczenia prawnych luk pozwalających na unikanie podatku pojawiły się już w umowach z Luksemburgiem, Malezją i Singapurem.

Opracowanie: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

  1. saal 17.12.2012 11:13

    No tak, w końcu łatwiej wprowadzać zakazy niż tworzyć konkurencję, w tym przypadku mniejsze podatki. Głupotą jest w ogóle podatek dochodowy, ale to przecież niekończące się źródełko więc wiele się nie zmieni. Mogą go tylko zwiększać jak we Francji, gdzie już widać skutki tak durnej decyzji.

  2. MichalR 17.12.2012 11:35

    Zamiast stworzyć rodzimy raj podatkowy tak aby przyciągnąć obce firmy, aby sztucznie rejestrowały się u nas odprowadzając podatek dochodowy i pompując pieniądze które normalnie zatrzymałyby się w innych krajach do naszej gospodarki, to my wolimy okradać swoich przedsiębiorczych…

    Wystarczającym podatkiem dochodowym jest podatek VAT od kupowanych towarów luksusowych. Czyli wszystkiego poza żywnością sprzedawaną po umiarkowanych cenach (dla przykładu chleb do 5zł za 700 gram), która według mnie powinna być opodatkowana na 0%. Jednocześnie podatek VAT od towarów luksusowych powinien zostać utrzymany na obowiązującym poziomie.

    Podejrzewam że przy takich zmianach wpływy do budżetu państwa powiększyłyby się i to znacząco w przeciągu kilku lat, mimo że w pierwszych miesiącach mogłyby być niższe.

    Więcej pieniędzy w obiegu to większe PKB, które przyjmuje się za wyznacznik dobrobytu.

  3. lboo 17.12.2012 12:17

    @MichalR: “Zamiast stworzyć rodzimy raj podatkowy tak aby przyciągnąć obce firmy, aby sztucznie rejestrowały się u nas odprowadzając podatek dochodowy”
    “Wystarczającym podatkiem dochodowym jest podatek VAT”

    Przeczysz sam sobie. VAT nie jest podatkiem dochodowym, ponieważ nie obciąża dochodów a konsumpcje. I defacto jest podatkiem regresywnym bo bardziej obciąża biednych niż bogatych.
    VAT od towarów lususowych – a jak zabronisz bogatym kupowania towarów luksusowych w krajach gdzie jest niższy VAT na takowe?
    O ile żywność z punktu widzenia konsumenta ciężko kupować w innym miejscu niż miejsce zamieszkania, to z towarami luksusowymi nie ma najmniejszego problemu.

  4. _SL_ 17.12.2012 13:56

    Zycze Polaka 10% podatku, wtedy bedzie placony w Polsce.
    Obecnie zabojczy fiskalizm i chore prawo zniecheca jak moze do prowadzenia dzialanosci, tym bardziej do placenia podatkow.

    W UK znow obnizono PIT(zwiekszono kwote wolna od podatku) oraz zmiejszono CIT zapowiadajac kolejne obnizki rdr. Gospodarka rusza, zlatuja sie inwestorzy. Stara jak swiat zaleznosc, tylko idioci i chorzy na czerwone oczy tego nie widza.

    Francja podniosla podatki i juz widac szybki wzrost bezrobocia jak i ucieczke najbardziej zaradnych, co ciekawe, glownie mlodych nie bedacych jeszcze w najwyzszej stawce, najbogatsi juz przeniesli sie do Belgii.

    Polecam, szczegolnie od 4 minuty:
    https://www.youtube.com/watch?v=Ec5q3AK6fV0

    Moim skromnym zdaniem , kazdy podatek ponad 10% jest zlem wicielonym.
    Jestem przeciwny podatkowaniu bezposredniemu, PIT i CIT.
    W Polsce powinno sie natychmiast zwiekszyc wolna kwote do 24tys rocznie(mozna to zrobic “od reki”), zniesc przymus ZUS owski.
    Nastepnie zwalczac reszte podatkow bezposrednich i walczyc z administracja(polowe mozna zwolnic w ciagu roku, reszte powoli zwijac az do max 50-100tys).

    Obecnie budzetowka(administracja, mundurowi, SSP) to ok 1/4 pracujacych, nie wytwarzajacych zadnej wartosci dodanej a zerujaca na wartosci wytworzonej przez reszte.
    To system niewolniczy(gdy musze kogos utrzymywac pod grozba kary).

  5. lboo 17.12.2012 15:08

    @_SL_: PIT Polska 18%, 32% UK 20%, 40% 50%
    CIT Polska 19% UK 24%
    VAT Polska 23%, 8%, 5%, 0% UK 20%, 5% 0%

    Jak widać obciążenia przedsiebiorców w Polsce są niższe, wiec polski fiskalizm mniej zniecheca przedsiębiorce niż fiskalizm w UK. Więc wg Twojej teorii gospodarka powinna się lepiej rozwijać w Polsce niż w UK.

    “Jestem przeciwny podatkowaniu bezposredniemu, PIT i CIT.”

    Jak widać po wartościach podatku w UK większy nacisk jest na podatki bezpośrednie (PIT, CIT), niż pośrednie (VAT). Czyli innymi słowy fiskalizm UK mniej promuje najbogatszą część społeczeństwa niż fiskalizm polski. Zwłaszcza gdy porównać najwyższą stawkę podatku dochodowego.

    Natomiast całkowicie zgadzam się z pomysłem zwiekszenia kwoty wolnej od podatku, co czyni PIT bardziej progresywnym, czyli zmniejsza obciażenie najbiednijszej części społeczeństwa.

  6. lboo 17.12.2012 15:26

    Kraje o najniższym w europie CIT

    Montenegro 9%
    Hungary 10%
    Bulgaria 10%
    Albania 10%
    Serbia 10%
    Macedonia 10%
    Bosnia and Herzegovina 10%
    Cyprus 10%

    http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_of_Europe

    _SL_ do którego z nich chciałbyś się przeprowadzić?

  7. _SL_ 17.12.2012 16:26

    @ Iblo.
    Prowadze firme w UK wiec nie rozsmieszaj mnie.
    O kolejnym podatku, ZUS, juz zapomniales?
    Moze zestawisz koszta ZUS z NI, po stronie pracownika i pracodawcy?
    Tego nie dodales, czemu?

    CIT
    “20% for small annual profits under £300000 and 24% for annual profits over £300000, reducing to 21% in 2014”
    Do tego pomoc wladzy lokalnych w rozkrecaniu biznesu.
    W Pl dodaj ZUS pracodawcy wobec groszowego NI w UK.
    Kto placi mniej?
    🙂

    PIT
    “20% on annual incomes up to £35000, 40% on annual incomes between £35000-£150000 and 50% (to be reduced next year to 45%) on annual incomes above £150000 plus national insurance contributions at various rates between 2% and 13.8% [25] (Income tax rate will fall to 45% in 2013)”
    Ile % u PL to ZUS?
    O doliczeniach nie wspomne(Income Tax allowance £8,105 PA), tak samo z platnosciami wobec skarbowy.

    VAT
    “20% (reduced rate of 5% for home energy and renovations, 0% for life necessities – groceries, water, prescription medications, medical equipment and supplies, public transport, children’s clothing, books and periodicals) [3]”

    Moze obliczysz czas stracony na nadmierna biurokracje i idiotyczne przepisy-w UK ostro naciskaja na H&S ale reszta to bajka w porownaniu z bolszewia w PL.
    Moze podasz ile czeka sie na zakonczenie procesu w UK i w PL?Dziesiatki pomniejszych rzeczy, ktore pomijasz a ktore stanowia calosciowo obciazenia fiskalne.

    Jak przytaczasz dane, to przy okazji przydalo by sie je zrozumiec.
    Takie rzucanie na wyrywki danymi to zaklinanie rzeczywistosci i manipulacja.
    Moze zobaczysz ranking Doing Business?

    Jak widzisz-manipulujesz i starasz sie nagiac rzeczywistosc do wyrwanej z kontekstu liczby.

    ps. Zobacz jaki wzrost PKB maja te kraje z malym CIT, zobacz co sie stalo w Irlandii gdy radyklanie zniesiono czape fiskalna.

  8. _SL_ 17.12.2012 16:27

    I jeszcze Mastalarek sie cieszy z jego i wlasnej glupoty.
    🙂
    Nic nowego.

    Zaniosles juz ZUS w zebach aby wyrazic swoja ekstatyczna radosc dla marnotrawienia twoich pieniedzy?

  9. revenue 17.12.2012 18:59

    Gdy jest się wielką korporacją, “rajem podatkowym” jest niemal każe tzw. “państwo zachodnie”.

  10. lboo 17.12.2012 21:32

    @_SL_„20% for small annual profits under £300000 and 24% for annual profits over £300000, reducing to 21% in 2014″
    Piszemy o podatku teraz czy o prognozach. Poza tym mi ciągle wydaje się że obniżone (być może w 2014) 21% to ciągle więcej niż 19% u nas.

    PIT obciąża znacznie bardziej obciąża najbogatszą część społeczeństwa, czyli nęka najbardziej przedsiębiorczych. W Polsce podatnik o dochodzie powyżej £150000 zapłaci 32% podatku, w UK 50%.

    “Jak przytaczasz dane, to przy okazji przydalo by sie je zrozumiec.”
    Ja przynajmniej przytoczyłem dane i je zinterpretowałem, Ty natomiat
    wyraziłeś swoją opinie aroganckim wszystkowiedzyzmem. Dopiero po przytoczeniu konkretnych liczb raczyłeś wkleć zawartość pierwszej lepszej strony, nawet nie starając się jej przetłumaczyć ani zinterpretować
    Jeżeli masz inne dane, lub inną interpretacje, zapraszam do dyskusji. Jeżeli natomiast chcesz udowadniać wszystkim ze tylko Ty masz racje, to sugeruje nie ośmieszaj się.

  11. _SL_ 17.12.2012 23:33

    @Ilbo Nie osmieszaj sie bardziej.
    “@_SL_„20% for small annual profits under £300000 and 24% for annual profits over £300000, reducing to 21% in 2014″
    Piszemy o podatku teraz czy o prognozach. Poza tym mi ciągle wydaje się że obniżone (być może w 2014) 21% to ciągle więcej niż 19% u nas.”

    To progi a nie prognozy, obnizka zostala zatwierdzona kilka tyg temu.

    £PIT obciąża znacznie bardziej obciąża najbogatszą część społeczeństwa, czyli nęka najbardziej przedsiębiorczych. W Polsce podatnik o dochodzie powyżej £150000 zapłaci 32% podatku, w UK 50%.”

    Nikt nie placi 50%, to prog w progresji, realnie wychodzi duzo nizej.
    50% naliczasz dopiero od kwoty £150k+(po dojeciu ulg).
    50% to zdecydowana przesada, jednak pomimo tego wiecej bogatych ludzi woli zyc w UK.

    Twoja wymyslona na kolanie teze calkowicie niszczy fakt przenoszenia firm z Polski do UK, poprzez nizsze koszta pracy(ZUS).
    W necie az roi sie od firm doradczych zajmujacych sie tym.

    “„Jak przytaczasz dane, to przy okazji przydalo by sie je zrozumiec.”
    Ja przynajmniej przytoczyłem dane i je zinterpretowałem, Ty natomiat
    wyraziłeś swoją opinie aroganckim wszystkowiedzyzmem. Dopiero po przytoczeniu konkretnych liczb raczyłeś wkleć zawartość pierwszej lepszej strony, nawet nie starając się jej przetłumaczyć ani zinterpretować”

    Podalem dane z twojego linka, za wiki….
    Co za ignorancja, robisz wlepy bez przeczytania tekstu ktory linkujesz.

    Koszta prowadzenia dzialanosci gospodarczej sa tansze w UK niz w PL.
    To fakt powszechnie znany, dlatego dziwie sie twojej upartosci w udowadnianiu swojego bledu.

    Jesli chcesz dane o UK to oficjalna strona to gov.uk, direct gov, strona inland revenue(hmrc).

    Zapytaj google jak nie wiesz a nie dezinformuj, nawet pierwsze wyniki ci odpowiedza:

    http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/ucieczka-na-wyspy-dobry-interes-jak-przeniesc-firme-do-anglii-47899.html

    http://www.financialrepublic.org.uk/firma-w-anglii-spolka-wielkiej-brytani/firma-w-anglii-oddzial-w-polsce.php

    Pozdrawiam.

  12. lboo 18.12.2012 08:42

    @_SL_: “Piszemy o podatku teraz czy o prognozach. Poza tym mi ciągle wydaje się że obniżone (być może w 2014) 21% to ciągle więcej niż 19% u nas.”

    To progi a nie prognozy, obnizka zostala zatwierdzona kilka tyg temu.”

    O ile mnie mój angielski nie myli to jest tam napisane o progach które będą obowiązywać ponad za rok jeśli piszesz o 21% które i tak jest wyższe od naszych 19%.
    Ale skoro Ty jesteś przedsiebiorcą w UK to pewnie wiesz lepiej i ja się myle że 2014 oznacza datę za ponad rok do przodu. To tak apropos dezinformacji.

    “Nikt nie placi 50%, to prog w progresji, realnie wychodzi duzo nizej.
    50% naliczasz dopiero od kwoty £150k+(po dojeciu ulg).”

    Muszę Cie oświecić że w Polsce próg 32% działa w ten sam sposób, z tym że wciąż jest to 32% a nie 50% lub 45% w przyszłości.

    “50% to zdecydowana przesada, jednak pomimo tego wiecej bogatych ludzi woli zyc w UK.”

    No i popatrz, sam potwierdziłeś to co ja uważam, że niekoniecznie ludzie przenoszą się tam gdzie mniej zapłacą podatku.

    Po drugie, gdybyś wyzbył się choć odrobiny arogancji i zarozumiałości i pozwolił mi skomentować to co napisałem, to zapewne dowiedziałbyś się że uważam system podatkowy w UK lepszy, ale nie dlatego że przedsiębiorca płaci mniej, ale dlatego że najuboższa część społeczeństwa jest mniej obciążona podatkowo. Kwota wolna od podatku, podatek bardziej progresywny w UK.

    Poza tym mam być może mylne wrażenie że cała Twoja ocena okenomii bazuje na prostej zasadzie, płacę mniej jest lepiej, płacę wiecej jest gorzej. A praktyka wskazuje że mechanizmy ekonomiczne bzaują na znacznie bardziej skomplikowanych zasadach i to że w danym kraju przedsiębiorcom jest lepiej jest jednym z czynników ekonomicznych i wcale niekoniecznie przekładającym się na to że ludziom w danym kraju żyje się lepiej.

    Natomiast z Twojego sposobu dyskusji wnioskuje że wcale nie chcesz znać mojej opinii, wcale nie chcesz poszerzyć swoich horyzontów, wiec po co ja Ci będę to wszystko tłumaczył.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.