Nowy obowiązek dla barów i restauracji

Opublikowano: 04.08.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4760

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nakłada on na bary, puby czy restauracje nowy obowiązek. Chodzi o alkohol.

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych został w środę opublikowany na stronach RCL. Resort rolnictwa zaznaczył, że obecnie – zarówno w przepisach krajowych dotyczących znakowania środków spożywczych, jak i w przepisach unijnych dotyczących przekazywania konsumentom informacji na temat żywności – „brak jest jednoznacznego wskazania co rozumie się pod pojęciem «napój alkoholowy»”.

Do projektu dołączono także ocenę skutków regulacji. Resort wskazał, że „w odniesieniu do napojów alkoholowych, obecnie obowiązujące przepisy nie określają warunków na jakich możliwe jest stosowanie w oznakowaniu produktu określenia «nalewka»”.

To zaś, zdaniem Ministerstwa, „prowadzi do utraty renomy tego określenia, które konsumenci utożsamiają z napojem spirytusowym wytworzonym na bazie alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, destylatu pochodzenia rolniczego lub napoju spirytusowego, który w procesie maceracji części roślin lub owoców, który tradycyjnie jest wytwarzany w Polsce przez przedsiębiorców, jak i na własny użytek domowym sposobem”.

W projekcie rozporządzenia resort postanowił więc doprecyzować kryteria, jakie pozwalają na umieszczenie w oznakowaniu napoju spirytusowego określenie „nalewka”. Według Ministerstwa, na etykiecie napoju spirytusowego powinna znaleźć się nazwa prawna „likier” lub „napój spirytusowy” – w zależności od zawartości cukrów – a oprócz tego na etykiecie będzie mogło pojawić się dodatkowe określenie „nalewka”.

Na tym jednak nie koniec. Projekt zakłada także nowy obowiązek dla gastronomii. Wprowadzony ma zostać bowiem obowiązek podawania informacji o zawartości alkoholu dla napojów o jego zawartości powyżej 1,2 proc., „które są oferowane do sprzedaży konsumentowi finalnemu lub zakładom żywienia zbiorowego bez opakowania, lub w przypadku pakowania takich napojów w pomieszczeniu sprzedaży na życzenie konsumenta finalnego lub ich pakowania do bezzwłocznej sprzedaży”.

Obowiązek ten miałby rozpocząć się po upływie 60 dni od wejścia w życie rozporządzenia. Resort rolnictwa uważa, że taki okres jest wystarczający, by puby, restauracje, bary itp. zdołały dostosować się do nowych obowiązków. Informacje o zawartości alkoholu w napojach alkoholowych miałyby pojawić się w kartach dań czy na innych nośnikach informacji znajdujących się w lokalach.

Obecnie projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień i konsultacji publicznych. Zgłaszanie ewentualnych uwag przez podmioty zainteresowane ma odbywać się do 21 sierpnia.

Autorstwo: MMC
Na podstawie: Biznes.Wprost.pl, TVN24 Biznes
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Aaron Schwarzkopf 05.08.2023 18:51

    Rozumiem, że ważniejszych problemów w polin nie ma…

  2. Drnisrozrabiaka 05.08.2023 23:30

    Aaron- to jest nczas z konfederacji dlatego takie tematy poruszają (mama Madzi VIII itd)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.