Nowa technologia dla samolotów napędzanych w 100% wodorem

Opublikowano: 28.06.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1441

Airbus opracowuje projekty na rzecz bardziej ekologicznej przyszłości lotnictwa. Firma zajmuje się budową samolotów odrzutowych wodorowych z pełnym napędem wodorowym oraz wodorowymi pomocniczymi jednostkami napędowymi (Auxiliary Power Unit, APU) do generowania energii elektrycznej na pokładzie.

We współpracy z ArianeGroup, spółką joint venture Airbus-Safran, firma Airbus zakończyła testy kompletnego systemu zasilania wodorem do lotniczego silnika turbinowego w ramach projektu HyPERION. Jest to francuski skrót oznaczający „wodór dla przyjaznego dla środowiska silnika samolotu”. Rozwój systemu rozpoczął się w grudniu 2020 roku. Głównym celem jest wyprodukowanie praktycznych samolotów pasażerskich napędzanych wodorem do 2035 roku. Obie technologie muszą działać z zachowaniem wysokiego stopnia bezpieczeństwa.

W tym przypadku pomysł polega na połączeniu doświadczenia Airbusa w produkcji samolotów z systemami ciekłego wodoru ArianeGroup opracowanymi dla rodziny rakiet kosmicznych Ariane. W nowym systemie wodór przechowywany jest w postaci przechłodzonej cieczy w zbiornikach kriogenicznych. Układ paliwowy sam podgrzewa płyn, zamieniając go z powrotem w gaz, który jest dostarczany do silników w optymalnej temperaturze i ciśnieniu.

Centrum testowe ArianeGroup w Vernon przeprowadziło testy we współpracy z francuskim laboratorium lotniczym ONERA. Inżynierowie wykorzystali pompę elektryczną, generator gazu i wymienniki ciepła opracowane pierwotnie dla rakiet Ariane.

W innym projekcie Airbusa, UpNext, pracuje nad demonstracyjnym projektem wymiany „ukrytego” silnika w samolotach pasażerskich (znajduje się on w ogonie samolotu). Jest to jednostka APU, która jest silnikiem turbiny odrzutowej podłączonym do generatora w celu dostarczania energii elektrycznej do oświetlenia pokładowego, kuchni i awioniki kokpitu.

Airbus chce do 2025 roku zbudować demonstrator technologii o nazwie HyPower, który zastąpi APU w Airbusie A330 wodorowym ogniwem paliwowym, które zmniejszy emisje i poziom hałasu konwencjonalnej jednostki.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 28.06.2023 20:16

    Brawo! Po za jeżdżącymi ,,bombkami,, będziemy mieli też latające. Terroryści wszelkiej maści już zacierają rączki. Nie będzie potrzeba silnych ładunków wybuchowych…co za oszczędność. Wystraczy niewielki ładunek sentexu np. w pobliżu zbiornika z wodorem…i gotowe…A teraz wyobraźcie sobie taki samolot wlatujący w burzę z piorunami…Systemy piorunochronowe na niewiele się zdadzą. Wystarczy niewielka iskra…

  2. emigrant001 28.06.2023 22:08

    racja:) będą ekologiczne samoloty, którymi nie każdy doleci do celu:) może poza samolotami prywatnymi:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.